ABD Yüksek Mahkemesi kürtajı hak olmaktan çıkardı

DAHA FAZLA OKU

ABD'de Yüksek Mahkeme, kürtaja anayasal güvence getiren 50 yıldır yürürlükteki kararı iptal ederek kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı. ABD Yüksek Mahkemesinin 1973 yılında aldığı "Roe v. Wade" olarak bilinen karar kadınlara hamileliklerini sonlandırma hakkı tanıyarak kürtajı tüm ülkede yasal hale getirmişti. Muhafazakar Cumhuriyetçiler on yıllar boyunca kürtajı yasaklama ve kürtaj hakkını sınırlama girişimlerinde bulunmuştu.

Mahkemenin 3'e karşı 6 yargıcın oyuyla alınan kararında "Anayasanın kürtaj hakkı diye bir hakka atıfta bulunmadığı" belirtilerek "kürtajı düzenleme yetkisinin halka ve seçilmiş temsilcilerine geri verildiği" ifadesi yer aldı.

BİDEN: AŞIRI BİR İDEOLOJİNİN HAYATA GEÇİRİLİŞİ

Karar ülke çapında kürtaj hakkı savunucularının yoğun tepkilerine, kürtaj yasağını savunan dindar ve muhafazakar kesimlerin ise sevinç gösterilerine neden oldu. Kürtaj hakkını savunan Demokrat partili Başkan Joe Biden Yüksek Mahkeme kararını sert dille eleştirerek Mahkeme'yi "aşırı bir ideoloji uğruna kadınların hayatını tehlikeye atmak"la suçladı.

Biden, "Yüksek Mahkeme şimdiye kadar hiç yapmadığı bir şeyi yaptı. Pek çok Amerikalı için temel önemdeki bir anayasal hakkı geri aldı. Bu, aşırı bir ideolojinin hayata geçirilişi ve trajik bir hatadır" ifadelerini kullandı.

ÜLKE İKİYE BÖLÜNDÜ

Kararın, ABD'de 50 eyaletin yaklaşık yarısında kürtaj yasağı ilan edilmesine yol açması bekleniyor. Nitekim Missouri eyaleti karardan birkaç saat sonra, tecavüz ve ensest sonucu oluşan hamilelikler dahil olmak üzere kürtajı yasakladığını duyurdu.

Demokratların yönetimindeki liberal eyaletlerden Kaliforniya, Oregon ve Washington ise ortak bildiri yayımlayarak kürtaj ve doğum kontrol yöntemleri dahil olmak üzere üreme sağlığı alanında hizmetlere erişimi savunma taahhüdünde bulundu.

KARAR 13 EYALETTE KÜRTAJIN YASAKLANMASI ANLAMINA GELİYOR
Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

Daha önce 13 eyalet, Yüksek Mahkeme'nin kararının ardından otomatik olarak kürtajın yasaklanmasını öngörecek kanunların hayata geçmesini kabul etmişti. Yüksek mahkemenin kararı ile birlikte; Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, ve Wyoming'de kürtajı yasaklayan yasalar uygulanabilecek.

MAHKEMENİN GÖRÜŞ METNİ SIZDIRILMIŞTI

ABD'li siyasi yayın kuruluşu "Politico" mayısta söz konusu kararı yayınlamış, Yüksek Mahkeme de haberin doğruluğunu teyit etmişti.

Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu yönde açıklayacağı bir kararın ülkede deprem etkisi yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapmıştı.

Mahkeminin görüşü binlerce kadını sokağa dökmüş, "Benim bedenim benim kararım" diyen kadınlar kürtaj hakları için günlerce eylemler yapmıştı. Olası karar ABD Başkanı Biden dahil Demokrat Partili siyasilerce de eleştirilmişti.

TRUMP: KARARI TANRI VERDİ

Yüksek Mahkeme'nin bugün aldığı kararda, Cumhuriyetçi eski başkan Donald Trump'ın atadığı muhafazakar üç yargıç da etkili oldu. Trump'ın atamalarıyla Yüksek Mahkeme'de güç dengesi 3'e karşı 6 yargıçla muhafazakarlar lehine değişmişti.

Kararın ardından Fox News televizyonuna konuşan Trump, kararın Anayasaya uygun olduğunu ve uzun süre önce alınması gerektiğini savundu. Trump, atadığı yargıçlara atıfla kararda bir rolü olduğunu düşünüp düşünmediği şeklindeki soruyu "Kararı Tanrı verdi" diye yanıtladı.

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ