ABD’de Yüksek Mahkemenin kürtaj kararına dünya liderlerinden tepki yağdı

ABD’de Yüksek Mahkemenin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararına başta bu ülkedeki siyasetçiler olmak üzere dünya liderlerinden tepki yağdı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kanada Başbakanı Justin Trudeau karara ilk tepki veren dünya liderleri arasında yer aldı.

ABD ve diğer ülkelerdeki sivil toplum ve kadın dernekleri de yaptıkları açıklamalarla tepkilerini gösterirken, muhafazakar görüşlü dernek ve partiler ile Katolik piskoposların kararı destekledikleri görüldü.

OBAMA'DAN TEPKİ

ABD’nin eski başkanlarından Barack Obama, bu kararın milyonlarca Amerikalının temel özgürlüklerine darbe vurduğunu söyledi. ABD’nin eski dışişleri bakanlarından Hillary Clinton, mahkeme kararını, “insan hakları ve kadın hakları için geri adım” olarak niteledi.

Eski ABD Başbakanı Donald Trump ise "Tanrı'nın isteği bu" diyerek kararı olumlu karşıladı. 

DÜNYA LİDERLERİNDEN TEPKİ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD’den gelen haberler korkunç. Kalbim kürtaj yasal hakkını kaybeden milyonlarca Amerikan kadınıyla birlikte. Hiçbir hükümet, siyasetçi ve kişi, bir kadına kendi vücuduyla ilgili ne yapıp yapmayacağını söyleyemez.” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise, “Bu geri doğru atılmış bir adım. Ben her zaman bu konuda kadınların kendi kararlarını kendilerinin vermesi gerektiğine inandım.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’deki mahkeme kararından üzüntü duyduğunu belirterek, kürtajın bütün kadınlar için temel bir hak olduğunu ve bu kararın kadın haklarına gölge düşürdüğünü ifade etti.

Bu arada başta Amerika kıtası olmak üzere dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren kadın hakları dernekleri kararı kınayan açıklamalar yaptı.

Kadın hakları dernekleri muhafazakar iktidarların bu kararı emsal alıp kendi ülkelerinde de uygulamalarına yönelik endişelerini dile getirdi.

 


PAYLAŞ