Davutoğlu, Babacan ve Ergin, Gezi Davası için dilekçe verdi: Mağdur değiliz

2013’teki Gezi eylemleri sırasında başbakan yardımcısı olan ve davada "müşteki" sıfatıyla yer alan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve dönemin Adalet Bakanı olan DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin; mağduriyetleri olmadığını söyleyerek, mahkemeye dilekçe verdi.

Babacan ve Ergin isimlerinin isimlerinin mağdurlar arasından çıkarılmasının talep etti.

Gezi Davası’nda savcılık, dönemin hükümet üyelerinin tamamını mağdur olarak iddianameye yazdı. AKP’den ayrılan o dönemin bakanlar kurulu üyeleri Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin de iddianamede mağdurlar arasında yer alıyordu.

Davutoğlu ve Babacan, kendi haberleri olmadan savcılığın isimlerini mağdur olarak yazdığını iddia etmişti.

Gezi tutuklularının aileleri, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a mağdur olmadıklarına yönelik resmi başvuru yapmaları çağrısında bulunmuştu. Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde mahkemeye bir dilekçe göndererek o dönem Gezi olaylarından mağdur olmadığını belirtmiş ve iddianameden isminin çıkartılmasını istemişti.

Ali Babacan ve Sadullah Ergin’in avukatları da dün mahkemeye sunduğu dilekçede mağdur listesinde yer alan isimlerinin iddianameden çıkartılması talep etti. Babacan’ın dilekçesinde dava sürecinin hiçbir safhasında mahkemeye mağdur olduğunu söylemediği ve yargılanan kişilerden şikayetçi olmadığı belirtildi.

Gezi davasında 18 yıl hapse mahkum edilen Mücella Yapıcı'nın kızı Cansu Yapıcı Twitter hesabından duyurdu:

"Çağrımıza @Ahmet_Davutoglu @alibabacan  ve @erginsadullah cevap verdi;Gezi Direnişi’nde bir mağduriyet yaşamadıklarına dair dilekçe vererek tarihi bir adım attılar. Gezi Davası’nda hukukun katledilmesine olur vermeyen herkes mağdur veya müşteki olmadığına dair dilekçe vermelidir."

 


PAYLAŞ