Validebağ Korusu'na hafriyat döken Üsküdar Belediyesinin kesilen cezaya itirazı reddedildi

Fotoğraf: Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Validebağ Korusu'na izinsiz hafriyat dökülmesi nedeniyle 270 bin lira para cezası kestiği Üsküdar Belediyesinin itirazını kabul etmedi.

İBB'den yapılan yazılı açıklamada, Eylül 2021'de Üsküdar Belediyesi'ne Validebağ Korusu'na izinsiz hafriyat dökmesi nedeniyle 270 bin lira para cezası kesildiği hatırlatıldı.

Belediyenin de İstanbul 7. İdare Mahkemesi'ne itirazda bulunduğu ifade edilen açıklamada, cezanın hukuki olduğuna karar veren mahkemenin Üsküdar Belediyesinin itirazını reddettiği kaydedildi.

Açıklamada yer verilen İstanbul İdare 7. Mahkemesinin kararında " Validebağ korusu içinde yer alan patika yola izinsiz olarak hafriyat toprağı döküldüğü davalı idarece düzenlenen tutanaktan ve dosyaya sunulan fotoğraflardan açıkça anlaşılmıştır. Davacı tarafından yukarda belirtilen alana izinsiz olarak hafriyat toprağı dökülmesi nedeniyle hakkında 2872 sayılı yasanın 20 (r) maddesi uyarınca idari para cezası verilmesine ilişkin davaya konu işlemde hukuka aykırılık bulunmamaktadır" denildi.

ŞAFAKTA İŞ MAKİNESİYLE GİRMİŞLERDİ

Üsküdar Belediyesi, geçtiğimiz yıl Eylül ayının 21'inde Anadolu yakasının en büyük doğal yeşil alanlarından biri olan ve 1’inci derece doğal sit alanı ilan edilen Validebağ Korusu’na sabah saat 5’te iş makinesiyle girmişti. Belediye çalışanları, kamyonla getirdikleri moloz ve kumu koruya döktü. Olayı haber alan mahalleliler duruma tepki göstererek iş makinelerini engellemeye çalıştı. Ancak görevliler, insan zinciri oluşturarak vatandaşlara engel oldu. Gün içinde Validebağ'ı savunan halk kalabalıklaştı ve belediyenin döktüğü kum ve molozları çöp poşetlerine doldurararak belediyenin toplaması gereken çöpe attı. Yurttaşlar, yaşananların tekrarlanmaması için nöbet tuttu.

Evrensel


PAYLAŞ