Buldan: AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız

Fotoğraf: AA

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Urfa 4’üncü Olağan İl Kongresi’nde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 “Yeni çözüm süreci” iddialarına değinerek, AK Parti ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadıklarını ve yapmayacaklarını söyleyen Buldan, “AKP ile anlaşma yapanlar bellidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında AKP ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar AKP’nin ortaklarıdır. Tezkerelerde AKP ile birlikte evet oyu kullananlar AKP’nin ortaklarıdır. AKP’nin bütün hukuksuzluklarının altına imza atanlar, AKP’nin her türlü hukuksuzluğunun yanında boncuk gibi dizilenler AKP’nin gerçek ortaklarıdır” diye konuştu.

‘HDP’Yİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

HDP Urfa İl Kongresi'nde, “Onlar istiyorlar ki Türkiye toplumu karanlıkta kalsın, umutlar kırılsın, cesaret olmasın, kararlık olmasın, onlar kendi iktidarlarını bu şekilde ayakta tutsunlar. Biz de başka bir yaşam mümkündür diyoruz çünkü artık HDP vardır, HDP’nin fikriyatı ve çizdiği 3. yol vardır” ifadelerini kullanan Buldan, “Bir siyasi partinin yönetici ve üyelerinin yarısının cezaevinde olduğu başka bir ülke dünyanın hiçbir yerinde yoktur” dedi.

Sadece HDP’liler değil, barış, demokrasi, özgürlük isteyenlerin de cezaevinde olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “Karşımızdaki sistemin en iyi bildiği şey yok saymak, inkar etmek, baskı uygulamak, şiddet uygulamak, cezaevine göndermek, tutuklamak ve gasp etmektir. Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin bütün değerlerini, elde etmiş olduğu kazanımlarını gasp etmekle, cezaevine göndermek ile övünen bir zihniyeti toplumun tamamına yaymak isteyen bir anlayışla karşı karşıya olduğumuzu herkesin bilmesi gerekiyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyasetimizi kumpas ve komplolarla yargılamaya çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız. Kürt halkının, demokratik siyasetin güçlü bir varlık olarak kendini gösterdiği bu dönemde, bütün bunları engellemek için biraz önce saydığım yol ve yöntemleri devreye koydular. Biz demokrasi dedikçe onlar faşizmi daha fazla yükseltmekte ısrar ettiler. Biz barış dedikçe onlar savaş naraları atmaya devam ettiler, biz adalet dedikçe onlar bu ülkede hukuksuzluklarını yaymaya devam ettiler. Bize bütün hukuksuzluklarla cevap vermeye yeltendiler. Biz demokratik siyaset dedikçe cezaevlerinin yolunu gösterdiler ama biz ne yaptık mücadeleden asla taviz vermedik, demokratik siyaset ısrarımızdan vazgeçmedik, boyun eğmedik, biat etmedik, diz çökmedik. Asla diz çökmeyeceğimizi de bu kürsüden bir kez daha ifade etmek istiyorum. Asla boyun eğmeyeceğimizi, asla biat etmeyeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sizden aldığımız büyük moral ve güçle HDP’yi ayakta tutmaya, büyütmeye, genişletmeye hep birlikte devam edeceğiz."

‘AKP İLE ANLAŞMA YAPANLAR BELLİ’

AK Parti, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı içerisinde “büyük anlaşmazlıkların” olduğu günlerden geçildiğini ifade eden Buldan, ”Peki niye böyle ayrışma yoluna gidiliyor, bu ülkede Kürtleri kim inkar ederse, Kürtlerin hakların kim tanımazsa, dillerini kim yasaklarsa onun bir kez daha iktidara gelme şansı yoktur, olamaz” dedi.

Yeni bir çözüm sürecinin başlayıp başlamama meselesinin çok konuşulduğunu ifade eden Buldan, “Sanki AKP ve HDP arasında gizli bir anlaşma varmış gibi çokça konuşulan bir dönem. Sanki AKP ile HDP kapalı kapılar ardında bir araya geliyor, Sayın Öcalan ile bir görüşme yapıyor ve kamuoyundan gizleniyor gibi yansıtılmaya çalışılıyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunu özellikle ifade etmek isterim. Biz AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız. AKP ile anlaşma yapanlar bellidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında AKP ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar AKP’nin ortaklarıdır. Tezkerelerde AKP ile birlikte evet oyu kullananlar AKP’nin ortaklarıdır. AKP’nin bütün hukuksuzluklarının altına imza atanlar, AKP’nin her türlü hukuksuzluğunun yanında boncuk gibi dizilenler AKP’nin gerçek ortaklarıdır. Biz barış meselesinde samimiyiz, ülkeye barışın gelmesi, barışın bu coğrafyada hüküm sürmesi için çok samimi, çok cesaretli ve çok haklı bir mücadele sürdürüyoruz. Çünkü barış bizim programımızdır, mücadelemizdir, ilkemizdir. Şunu da açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki Türkiye'de barışa, demokrasiye, insan hakları ve adalete dair AKP iktidarının herhangi bir şekilde adım atmadığını da biliyoruz. Bunun için hiç kimse HDP’yi suçlamasın. Hiç kimse HDP’nin Türkiye halklarına rağmen, Kürtlere rağmen farklı bir yol ve yöntem izleyeceğini düşünmesin. Biz ne yapacaksak sizlerle birlikte yapacağız. Biz ne yapacaksak, ne karar alacaksak sizlerle birlikte alacağız.”

HDP Eş Genel Başkanı Buldan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

SANKİ GÖRÜŞ VARMIŞ GİBİ ÖCALAN’A 3 AYLIK GÖRÜŞ YASAĞI GETİRİLDİ

Türkiye gırtlağına kadar borç batağına saplanmış bir ülke haline gelmiştir, bunun AKP’nin yanlış politikalarından kaynaklandığını hepimiz biliyor, görüyoruz. Hem Türkiye’de hem Kürtlerin yaşadığı bütün yerlerde Kürt halkının söz sahibi, karar sahibi olmasını istemeyen bir anlayış var. Bunun için de İmralı'da Sayın Öcalan’a karşı mutlak bir tecridin devam ettiğini hepimiz görüyoruz. Bugün bir kez daha Öcalan’ın ailesi ile görüşme yapmasına dair 3 aylık bir yasak getirildi. Sanki bir görüş varmış gibi, düzenli bir gidiş geliş varmış gibi bir kez daha basına yansıyan 3 aylık bir aile görüşüne yasak getirildi. 2015 yılından beri düzenli olarak yapılan bir aile görüşü yok. 2015 yılından beri düzenli yapılan bir avukat görüşü, bağımsız heyet görüşü yok.

3 TEMMUZ’DA 'BURADAYIZ, AYAKTAYIZ' DİYECEĞİZ

3 Temmuz'da Ankara’da Büyük Kongremizi gerçekleştireceğiz. Büyük Kongremizde bir kez daha adalete olan güvenimizi, barışa olan ihtiyacı, özgürlüklere olan ihtiyacı hep birlikte kongre salonumuzdan haykıracağız. Urfa’dan büyük bir katılımın olacağını, sizin de katkı ve emeğinizin olacağını biliyoruz. 3 Temmuz Ankara’da bir kez daha ülkeyi yönetenlere, bizi yok sayanlara ve inkar edenlere bir kez daha "buradayız, ayaktayız, yıkılmadık, mücadeleye devam" diyeceğiz. Şimdi bugün burada Urfa İl Örgütümüzün kongresinde yeni bir yönetim seçilecek, şimdiye kadar emek veren, bu mücadeleye büyük emekleri ve bedelleri olan il başkanlarımız başta olmak üzere herkese ayrı ayrı tek tek teşekkür etmek istiyorum. Yeni seçilecek olan arkadaşlarıma da bu zorlu görevde bizimle yol yürüyecekleri, bu mücadeleye katkı sunacakları için özellikle kendilerine üstün başarılar diliyorum. Hepimizin yolu açık olsun, mutlaka kazanacağımızı, büyük bir zaferle büyük barışı bu ülkeye getireceğimizi herkesin bilmesini istiyorum.”


PAYLAŞ