Bakanlıklara 6.3 milyar lira ek ödenek ayrıldı

Fotoğraf: AA

2022 yılının ilk altı ayında elektrik, doğal gaz ve akaryakıta art arda gelen zamlar nedeniyle bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı kamu kurum ve kuruluşlarının enerji giderleri de rekor oranda arttı. 9 bakanlığın ek bütçesi 6 milyar 303 milyon 836 bin lirayı buluyor. CHP’li Ahmet Akın "Zamlar bakanlık bütçelerini de iflas ettirdi” dedi. 

AKP iktidarının TBMM’ye sunduğu ek bütçede, 2022 yılının henüz ilk altı ayında elektrik, doğal gaz ve akaryakıta art arda gelen fahiş zamların bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı kamu kurum ve kuruluşlarına çıkardığı ek maliyet milyarlarca lira oldu. Ek bütçede bakanlıklar için “Tüketime yönelik mal ve malzeme alım giderleri” tanımıyla akaryakıt, elektrik ve yakacak alımları için ek ödenek tahsis edildi. Cumhuriyet'te yer alan habere göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, ek bütçede bakanlıkların akaryakıt, elektrik ve yakacak için ayrılan ek ödeneklerini yaptığı bir çalışmayla derledi. CHP’li Akın’ın çalışmasına göre enerji zamlarının bakanlıklara maliyeti şöyle:

ADALET BAKANLIĞINA ZAMMIN FATURASI 1.7 MİLYAR TL

Adalet Bakanlığına üç farklı ek ödenekle toplam 1 milyar 754 milyon lira tutarında akaryakıt, elektrik ve yakacak için ek ödenek verildi. Enerji faturalarına gelen fahiş zamlar nedeniyle Dışişleri Bakanlığına ise yalnızca 10 milyon lira tutarında ek bütçe ayrıldı.

ZAMMIN MALİYETİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA 2.4 MİLYAR TL

Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilen ek bütçede 16 farklı kalemde akaryakıt, elektrik ve yakacak için ek ödenek verildi. Enerji faturalarının Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçede tahsis edilen ek ödeneğe göre yarattığı toplam maliyet tutarı 2 milyar 437 milyon 223 bin lira olarak gerçekleşti.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA 667 MİLYON LİRALIK ZAM FATURASI

Sağlık Bakanlığının elektrik, akaryakıt ve yakacak tüketimiyle ilgili yer alan iki ayrı ödeneğin ek bütçedeki toplam tutarı 667 milyon 491 bin lira oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da ek bütçede enerji zamlarıyla ilgili iki farklı ödeneğinin toplam tutarı 337 milyon 390 bin lira olarak gerçekleşti. Ek bütçede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının akaryakıt, elektrik ve yakıtla ilgili 5 farklı ödeneğin toplamı ise 513 milyon 416 bin lira olarak hesaplandı.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA 364 MİLYON LİRA ENERJİ ÖDENEĞİ

Kültür ve Turizm Bakanlığına akaryakıt, elektrik ve yakacak ödeneğiyle ilgili 10 farklı kalemde toplamda 190 milyon 708 lira tutarında ek ödenek ayrıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına enerji zamları nedeniyle tahsis edilen 3 farklı ödeneğin toplam tutarı da 29 milyon lira olarak gerçekleşti. Tarım ve Orman Bakanlığına enerji zamlarının ardından akaryakıt, yakacak ve elektrik nedeniyle verilen 6 farklı ek ödeneğin toplamı da ek bütçede 364 milyon 608 bin lira oldu. (HABER MERKEZİ)

AHMET AKIN: BAKANLIKLARIN BÜTÇESİ BOZULDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; AKP iktidarının elektrik, doğal gaz ve akaryakıt zamlarıyla kendi bakanlıklarının da bütçelerini bozduğuna işaret etti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi: Elektrikte konut tarifesine düşük kademede yüzde 65, yüksek kademede yüzde 151 zam yapılırken; doğal gaz konut tarifesine yüzde 120 oranında zam geldi. Akaryakıt ürünlerine ise yılbaşından bu yana benzinde yüzde 210, motorinde yüzde 234 oranında zam yapıldı. Bu fahiş zamlar nedeniyle AK Parti kendi bakanlıklarının bütçelerini de iflas ettirdi. Ek bütçede; bakanlıklara milyarlarca lira tutarında akaryakıt, elektrik ve yakacak bütçesi aktarıldı.”


PAYLAŞ