Bilim insanları: Dans ve müziğin kökeni yaklaşık 6 milyon yıl öncesine uzanıyor

İnsan ve şempanze için bir ortak ata keşfine temel sağlaması amacıyla Japonya’da Bilim insanları bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre şempanzeler dans etmeyi seviyor, özellikle de erkek olanları.

Bilim insanları şempanzelerin sallanarak, ellerini çırparak veya ayaklarını yere vurarak müziğe eşlik ettiğini keşfetti.

Primatlara 6 gün boyunca iki dakikalık piyano parçaları (6 kez) dinletildi. Bunun sonucunda 7 şempanzenin ezgileri duyunca dans ettiği gözlemlendi.

Telegraph’ta yer alan habere göre araştırmacılar, çalışmanın insan ve şempanze için bir ortak ata keşfine temel sağlamasını umuyor.

“İnsanlarda müzik dinlemek, ritmik hareketi indükleyerek, beynin işitsel ve motor alanları arasında yakın bir bağlantı olduğunu gösterir” diyen araştırmacılar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çalışmanın sonucuna göre, dans ve müziğin önkoşullarının kökleri derine uzanıyor ve insanla şempanzenin ortak atasında mevcut. Bu da yaklaşık 6 milyon yıl önceye denk geliyor.”

Araştırma ayrıca, erkek şempanzelerin müziğe verdiği sallanma veya bağırma gibi tepkilerin dişilere göre daha uzun sürebileceğini ortaya koydu.

phys.org’da yer alan habere göre araştırmacıların ilk denemesi, yetişkin bir dişiye ritim tutmayı öğretmekti. Bu deney, planlandığı gibi gitmese de araştırmacılar, başka bir şempanzenin müziği duyunca dans ettiğini keşfetti.

Bilim insanları buradan hareketle bir grup şempanzeye (üç yetişkin erkek ve dört dişi) müzik dinletti ve tüm şempanzelerin ona dansa benzer hareketlerle tepki verdiğini gördü.

“İnsandaki müzikal yetenekte böyle bir cinsiyet ayrımı olmadığını göz önünde bulundurursak, erkek şempanzelerdeki (melodik) sese karşı yüksek hassasiyet, şempanzelerin insanla ortak atasından uzaklaşmasının ardından ortaya çıkmış olabilir.”

Derleyen: Çağla Üren


PAYLAŞ