Gülistan Doku soruşturmasına 3,5 saatlik kamera görüntüsü de dahil edilecek

Gülistan Doku’nun en son görüldüğü Tunceli’deki Sarı Saltuk Viyadüğü’nün 3,5 saatlik güvenlik kamerası görüntüsü incelenecek.

5 Ocak 2020 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku soruşturması devam ediyor.

Savcılık Gülistan Doku’nun Tunceli’de son görüldüğü ve telefon sinyalinin aldığı son yer olduğu iddia edilen Sarı Saltuk Viyadüğünü uzaktan gören Munzur Üniversitesi’ne ait 3-5 saatlik güvenlik kamera görüntülerini inceleyecek.

Emniyet Müdürlüğü’nde 5 Ocak tarihinde 12:25 sıralarında suya düşen bir nesne olduğu yönünde bir tutanak tutulmuş, suya düşen nesnenin Gülistan olduğu öne sürülmüştü.

Bu saatlere denk düşen 8 dakikalık görüntü Ulusal Kriminal Büro’ya gönderilmiş, görüntüler netleştirilerek bilirkişi raporuyla suya düşen bir neşen olmadığı tespit edilmişti.

BBC Türkçe'ye konuşan Doku ailesinin avukatı Ali Çimen incelenen 8 dakikalık görüntü dışında, viyadüğü uzaktan gören güvenlik kameralarına ait 3,5 saatlik görüntünün netleştirmesi için bir yıl önce başvuru yaptıklarını ama sürecin çok ağır işlemesi nedeniyle başvurularına bir yıl aradan sonra olumlu yanıt alabildiklerini ifade etti:

''Emniyet ve jandarma görüntülerin kalitesinden dolayı suya düşen nesneyi tespit edemeyeceklerini söyledikleri için 8 dakikalık görüntü Ulusal Kriminal Büro’ya gönderilmişti.

“Biz de Gülistan oradan ayrılmış mı, orda mı kalmış, akıbetiyle ilgili doğru bilgiye ulaşmak için bütün görüntülerin gönderilmesini ve görüntülerin netleştirilmesini talep ettik ama talebimiz bir yıldan sonra kabul edildi ve 3-5 saatlik görüntü de Kriminal Büro’ya gönderildi.

“Eğer görüntüler netleşirse o güne dair daha çok bilgi sahibi olabiliriz ama bu da tek başına yeterli olmayacak.

“Biz soruşturmanın en başından itibaren baz istasyonları üzerinden verilerin alınmasını, frekans uzmanlarının inceleyip rapor yazmasını istedik ama bu talebimiz yerine getirilmedi.

“Ayrıca şüpheliye ait tüm materyallerin, cep telefonlarının incelenmesi talebimiz de en başından beri devam ediyor, onu da yapmadılar. Dosyadaki tüm eksik tüm görüntüler de incelenmeliydi o da yapılmadı.”

Avukat Çimen, tüm bu talepler yerine getirilmesiyle daha sağlıklı verilere ulaşılabileceğini söyledi.

Çimen ayrıca taleplerinin parça parça ele alındığını, değerlendirilmesinin çok uzun zaman aldığını, sürecin çok ağır ilerlediğini, birçok eksikliğin giderilmediğini ve etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini de savundu.


PAYLAŞ