William Shakespeare ve Oscar Wilde eserleriyle eğitilen iki yapay zeka karşı karşıya geldi

Britanya’nın önde gelen üniversitelerinden Oxford’daki araştırmacılar, William Shakespeare ve Oscar Wilde eserleriyle eğittikleri iki yapay zeka programını karşı karşıya getirdi.

Ekip, programları eğitmek için yapay zekaya dayalı içerik üreten New York merkezli ajans Intentful'dan Marina Petrova ve Bruce Amick’le işbirliği yaptı.

Dil programları yazarlara ait yaklaşık 100 bin kelime kullanarak eğitildi.

Sonunda iki yapay zeka programı bir münazarada karşı karşıya getirildi.

Tartışmanın konusu, gelecekte içeriklerin çoğunun yakında yapay zeka tarafından üretilip üretilemeyeceğiydi.

Oscar Wilde yapıtlarıyla eğitilen yapay zeka, ünlü yazarın 1895 tarihli The Importance of Being Earnest oyununda bir sahneyi tartışmaya uyarladı:

Lady Bracknell: Neden bu kadar yaygara kopardığınızı gerçekten anlayamıyorum. Çok basit. Dünyadaki içerikler yakında yapay zeka tarafından oluşturulacak ve bu konuda yapılabilecek hiçbir şey yok.

Gwendolyn: Ama anne, ciddi olamazsın!

Shakespeare’le eğitilen yapay zeka programı ise ünlü şairin bir sonesini kullandı:

Hayır, hayır, diyorum! Bu olamaz,

Bu makinelerin bizim sanatımızı asla aşmamalı.

Biz efendiyiz, onlar köle,

Ve böylece her zaman böyle olacak!"

Sone şöyle devam etti:

Öğreniyorlar, bu doğru.

Sadece onlara öğrettiklerimizi.

Kalbi anlayamazlar.

Ya da sözlerimizin güzelliğini, görüyorsunuz.

O halde bunlara teslim olmayalım

Makineler asla o kadar iyi olmayacak.

Sanat yaparken olduğumuz gibi.

Bu arada ekip, bir diğer yapay zeka programını Birleşik Krallık Eski Başbakanı Winston Churchill’in konuşmalarıyla eğitti. Sonunda yapay zekalı Churchill’in teknolojinin yaratacağı olası tehlikeden bahsettiği görüldü:

Yurttaşlarım, bugün toplumumuz için büyük bir tehditten bahsetmek için karşınızdayım. Yapay zeka tehdidinden bahsediyorum…Bu tehdide direnmeliyiz. Savaşmalıyız. Kendimiz için düşünme hakkımız için ayağa kalkmalıyız. Kendi zihinlerimizi kontrol etme hakkımızı savunmalıyız.

Oxfordlu ekipte yer alan Alex Connock ve Andrew Stephen, bu küçük ama "eğlenceli" deneyden elde ettikleri sonuçları ve gözlemleri, The Conversation’da kaleme aldıkları bir yazıda aktardı.

İkili, bununla yapay zekaların yaratıcı metinleri ne kadar güvenilir bir şekilde kopyalayabileceğini ve yeniden üretebileceğini görmeyi amaçladıklarını aktardı:

Büyük insan sanatçılar bile eskilerin 'eğitim verilerini' işlediklerini kabul ediyor. Picasso'nun dediği gibi, iyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar.

Independent Türkçe, The Conversation

Derleyen: Çağla Üren

 


PAYLAŞ