Yılın ilk 6 ayında millet bahçelerine 3,7 milyar TL

Emeğiyla yaşayan yurttaşların yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadelesi sürerken, AKP iktidarı da vergilerden karşılanmak üzere ek bütçe teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) geçirdi. Yıl başından bu yana enflasyon karşısında değerini kaybeden asgari ücretin yeniden belirlemesi için de görüşmeler başlarken, AKP'nin milllet bahçeleri için ödediği rakam da ortaya çıktı. 

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Gider yuvarlanırsınız" diyerek anlattığı millet bahçeleri için yılın ilk yarısında ödenen tutar 3,7 milyar TL'yi buldu.

İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi, 2 milyar 174 milyon TL'lik maliyeti ile ilk sırada yer alırken; TOKİ son olarak İstanbul Rumelihisarı Millet Bahçesi için 149 milyon 320 bin TL, Kumbaba Millet Bahçesi için 130 milyon TL ve Malatya Yeşilyurt Millet Bahçesi için 83 milyon 258 bin TL'lik sözleşme imzaladı.

TOKİ'nin ihale kayıtlarına göre ocak ayı ve 17 Haziran arasında 23 millet bahçesi sözleşmesi imzalandı. Bugüne kadar maliyeti en yüksek olan millet bahçesi Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi oldu

Son 6 ayda sözleşmeleri imzalanan diğer millet bahçeleri de şöyle:

- Ağrı Murat Nehri: 205 milyon TL

- Bitlis: 94 milyon 123 bin TL

- İstanbul Silivri: 53 milyon 320 bin TL

- İstanbul Bayrampaşa: 77 milyon 222 bin TL

- Tokat: 53 milyon 25 bin TL n

- Ankara Keçiören: 92 milyon 929 bin TL.


PAYLAŞ