Asgari ücret kulisi: 5 bin 529 TL pazarlığı

Asgari ücrete ara zam için şçi, işveren ve hükümet tarafı biraraya geldi. Ancak dünkü toplantıda, tarafların bir rakam üzerinde uzlaşamadığı öğrenildi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in edindiği bilgilere göre, Türk-İş, ilk 6 aylık yüzde 40 enflasyon farkını zam teklifi olarak masada bir kez daha gündeme getirdi. İşveren temsilcisi TİSK heyeti ise yüzde 20'lik zamda ısrarcı oldu. Hükümet tarafıysa, enflasyonun yaklaşık yüzde 40 çıkacağı tahminiyle tarafları yüzde 30'luk orta  noktada buluşturmaya çalışıyor. 

TİSK yüzde 20 önerisiyle, asgari ücretin 851 liralık zamla 5 bin 104 liraya çıkarılması talebini ifade etmiş oldu. Bakanlığın yüzde 30'luk teklifine göreyse asgari ücret 1276 liralık artışla 4 bin 253 liradan 5 bin 529 liraya yükselmiş olacak. İşveren tarafının bu rakama, aradaki 425 liralık farkın devlet tarafından ödenmesi halinde sıcak baktığı vurgulanıyor.

Görüşmeler bugün de devam ederken, işçi başına devlet desteği konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın nihai kararı verip yeni asgari ücreti ilan edeceği ifade edildi.


PAYLAŞ