HDP 5. Büyük Kongresi | Pervin Buldan: HDP nehri geçmek için yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5’inci Olağan Büyük Kongresi Ankara Spor Salonu’nda, “Çözüm Biziz, Sözümüz Var” sloganıyla düzenleniyor.

Yaklaşık bir aydır süren çalışmaları tamamlanan kongrede yeni dönem politikalarına dair mesajlar verilmesi bekleniyor. “Çözüm Biziz, Sözümüz Var” şiarıyla yapılan kongrede “Türkiye’nin temel sorunlarına çözüm” perspektifi sunulacak.

Bin 50 delegenin oy kullanacağı kongrede, 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek ve 30 kişilik fahri Parti Meclisi (PM) üye listeleri ve Eş Genel Başkanlar seçilecek. Kongrede farklı çevrelerden yazar, aydın, sanatçı, siyasetçinin yer alacağı geniş bir Danışma Kurulu da açıklanacak.

SANCAR: TECRİDE SON VERDİN

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar yaptığı konuşmada iktidara “tecrit” konusunda seslendi:

Tecrit üzerinden oyun oynamayın. Tüm ülkeyi ve bölgeyi ilgilendiren bu denli önemli bir meseleyi siyasi ikbal ve iktidar hedeflerinize alet etmeyin İmralı adına söz kurmayın. Halkı yanıltmaya çalışarak afaki gündemler yaratmayın. Tecride son verin.

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin de konuşan Sancar, HDP'nin  tutum belgesindeki ilkeler çerçevesi ortak adaya açık olduklarını söyledi. Sancar, "Eğer çağrımıza karşılık alamazsak en doğal hakkımız olan seçimlere kendi adayımızla girme seçeneğini de çok ciddi bir şekilde önümüzde tutuyoruz" dedi.

BULDAN: KİMSEYE BOYUN EĞMEYECEĞİZ

HDP’nin kongresinde kürsüye çıkan ilk Eş Başkan Pervin Buldan oldu. “Kimsenin önünde diz çökmedik. Kimseye biat etmedik bundan sonra da kimseye diz çökmeyeceğimize, biat etmeyeceğimize sizlerin huzurunda söz veriyoruz” ifadelerini kullanan Buldan, “Sevgili halkımız. Bugün güneş bir başka güzel doğdu. Karanlığa inat yarattığınız bu coşkuyla bugün burada bir tarih yazdınız. Herkes bu salondaki büyük değişim iradesine iyi baksın. Geleceği kuracak güç bu salondadır. Bu ses halkların gümbür gümbür geliyorum diyen değişim sesidir” diye konuştu.

HDP’nin mücadelesini daha da büyüteceğini ifade eden Buldan, “Her yere sesimizi ve sözümüzü ulaştıracağız. Ayrımcılığa ve haksızlığa uğrayan herkesi HDP’de buluşturacağız. Büyüyen demokrasi ittifakımız ve Kürdistani partilerle olan ittifakımız umudu büyütmektedir. Bu final dönemini halklarımızın demokratik zaferine bir mutlaka yetiştireceğiz” dedi.

‘ASIL MESELE KRİZ ÜRETEN BU SİSTEMİN DEĞİŞTİRİLMESİ’

AKP iktidarına yönelik eleştirilerde bulunan Pervin Buldan, “Kürt sorunu hakikat olarak bu ülkenin önünde durmaktadır. Bir yüzyıl daha aynı acılarla böyle devam etmeyecektir. Kürt karşıtı dış politikanızla Kürt sorunu gerçeğini ve Kürt halkının kazanımlarını ortadan kaldıramayacaksınız. Çözüm HDP’dir, çözüm biziz, çözüm sizlersiniz” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

“Önümüzdeki seçim cumhurbaşkanı seçimi değildir. Asıl mesele kriz üreten bu sistemin değiştirilmesi, yeni bir düzenin kurulması meselesidir. HDP yeni dönemin temel belirleyenidir, siyasal gücüdür. Türkiye halkları kriz iktidarına da restorasyon siyasetine de asla mahkûm ve muhtaç değildir. Sistemi değiştirme iddiasında değil, iktidarı ele geçirme hedefinde olan yeni bir gelecekte işte bizler yeni seçime bu şekilde hazırlanıyoruz. Kendisini yeni bir gelecekte görmek isteyenlerin duracağı çizgi, duracağı yer Halkların Demokratik Partisi’dir. Bizler başka bir yol var diyoruz. O yol da HDP’nin kararlılıkla savunduğu üçüncü yoldur. Demokrasi İttifakı aynı zamanda savaş karşıtı mücadele ortaklığıdır.

HDP, SALT NEHRİ GEÇMEK ÜZERE YAPILAN HİÇBİR SİYASİ HESAPTA KÖPRÜ OLMAYACAKTIR

Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki HDP, salt nehri geçmek üzere yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır. Bizler başka bir yol var diyoruz. O yol da, HDP’nin kararlılıkla savunduğu üçüncü yoldur. Bu da tüm demokrasi güçleriyle birlikte yol alacağımız Türkiye’nin demokrasi ittifakı dediğimiz Demokratik İttifaktır. Demokrasi ittifakı savaş karşıtı mücadele ortaklığıdır, emeğin mücadele birliğidir, kadınların mücadele ittifakıdır, gençliğin özgür ve güvenceli yaşam ittifakıdır. Doğa talanına karşı ekoloji ittifakıdır. Halklar ve inançların eşit yurttaşlık ittifakıdır. Sivil toplumun, engellilerin, ezilenlerin hak ve eşitlik ittifakıdır. Demokrasi ittifakı tarihsel bir mücadele ortaklığıdır. Cumhuriyeti güçlü demokrasiyle buluşturma kararlılığıdır.”

OLUÇ: KÜRTSÜZ GELECEK HAYAL EDENLERE ÇOK GÜÇLÜ CEVAP VERİYORUZ

Divan Başkanı Oluç, “HDP’yi kapatmak isteyenlere, tabela partisi sananlara, Kürtsüz gelecek hayal edenlere çok güçlü cevap veriyoruz. HDP halktır, halk burada. Bu kongre iktidara da muhalefete de mesaj veriyor. Bu kongre bir mesaj kongresi, farklı halklara ve inançlara, bu ülkenin topraklarında yaşayan bütün insanlara mesaj veriyor” dedi.

Oluç, konuşmasına şöyle devam etti:

“Zulme ve zalimlere karşı birlikte direniyoruz. Mazlumların sesi ve kürsüsü oluyoruz. Sürgündeki arkadaşlarımıza buradan alkışlarımızla ve zılgıtlarımızla selam gönderiyoruz. Mazlumların sesi birleşti. Dalga dalga Ankara’dan dünyaya ulaşıyor. Buradayız, varız, var olacağız. Mücadele ediyoruz, kazanacağız. Adaletsizliğin, hukuksuzluğun, İmralı tecritinin karşısında güçlü ve kararlı duruşumuzu bildiriyoruz. Mücadele ve dirençle güçlendik güçleniyoruz. “

DEMİRTAŞ VE MIZRAKLI'DAN MESAJ

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Belediye Başkanı  Adnan Selçuk Mızraklı, kongreye şu mesajı gönderdi:

Divanı, tüm katılımcıları ve çok değerli halkımızı en içten duygularımızla yürekten selamlıyoruz. Hukuk ve ahlak dışı tüm baskılara ve zorbalıklara rağmen dimdik ayakta durmayı başaran HDP bu kongre ile birlikte çok daha güçlü şekilde yürüyüşüne devam edecektir. Halkmızın iradesini, aklını, vicdanını ve direniş ruhunu hafife alan herkes bugüne kadar yanıldı, bundan sonra da farklı olmayacaktır. Halkımızın öncülüğünde sürdürülen mücadeleye biz de zindanlardan ses olmaya, ses vermeye devam edeceğiz. Bizim kitabımızda teslim olmak, biat etmek, yenilmek yoktur. Zulüm iktidarını alaşağı edip demokrasi, barış ve özgürlükleri sağlayıncaya kadar direnmeye devam diyoruz. Partimizle ve halkımızla el ele, yürek yüreğe bu mücadeleyi mutlaka zaferle taçlandıracağız.  Bu vesile ile tüm yönetim kademelerini kutluyor, yeni seçilecek arkadaşlara başarı ve dayanışma dileklerimizi iletiyoruz.  Kongremizin tüm halkımıza, dostlarımıza hayırlı olması temennisiyle hepinize sıcak selam, sevgi ve saygılarımızı gönderiyor, özgür yarınlarda yeniden buluşmayı diliyoruz. 

 


PAYLAŞ