İddia: Van'da mültecileri taşıyan midibüs tarandı, 1 çocuk öldü, 12 kişi yaralandı

Van'ın Saray ilçesine bağlı Karahisar Mahallesi'nden Afgan sığınmacıları taşıyan minibüse ateş açıldı. Saldırıda bir kişi öldü, en az 10 sığınmacı yaralandı. 

Duvar'da yer alan habere göre, bugün saat 16.00 civarında jandarma kontrol noktasına yaklaşan bir midibüs 'dur' ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştı. Jandarmanın midibüse ateş açması sonucu dört yaşındaki bir çocuk öldü.Yaralanan 12 kişi ise çevredeki hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan dördünün durumunun ağır olduğu öğrenildi. Midibüste bulunan 30 kişi ise gözaltına alınarak ilçe jandarma karakoluna götürüldü.

VALİLİK: ARACIN LASTİKLERİNE ATEŞ EDİLDİ, KURŞUN SEKTİ

Van Valiliği de aracın lastiklerine ateş açıldığını, seken kurşunlar nedeniyle bir çocuğun öldüğünü savundu. 

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

03.07. 2022 saat 16.00 sıralarında Saray İlçesi Koçbaşı-Turan Mahalleleri istikametinden Karahisar Mahallesine seyir halindeki şüpheli araç, jandarma görevlileri tarafından Karahisar mahallesi girişindeki kontrol noktasında durdurulmak istenmiştir.

Şoförünün ‘dur’ ihtarına uymayıp jandarma personelinin üzerine doğru sürdüğü aracın durdurulabilmesi amacıyla, aracın lastiklerine ateş açılmıştır. Lastikler patlatılmak suretiyle araç durdurulmuştur.

Aracın göçmen kaçakçılığında kullanıldığı ve içerisinde 40 düzensiz göçmen olduğu tespit edilmiştir. Meydana gelen olayda seken kurşunlardan bir göçmen maalesef hayatını kaybetmiş, 12 düzensiz göçmen ise hafif şekilde yaralanmıştır.

Olaydan sonra kaçan Göçmen kaçakçısı ve aracın şoförüne yönelik yakalama çalışması devam etmektedir. Yaşanılan üzücü olayla ilgili olarak ilgililer hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 


PAYLAŞ