Cezayir'de bağımsızlığın 60. yıl dönümünde binlerce mahkûma af

Cezayir'de 132 yıllık Fransız sömürgeciliğinin ardından gelen bağımsızlığın 60. yıldönümü kutlanıyor. 

Cezayir'in 5 Temmuz 1962 yılında bağımsızlık kararının 60. yıl dönümü nedeniyle ülkede cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle binlerce mahkûma af kararı çıkarıldı. İlk kararname kapsamında normal (hafifletici) af uygulamasından haklarında nihai karar verilen 14 bin 914 mahkûmun faydalanacağı açıklandı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun binlerce mahkûmu kapsayan 5 af kararnamesini imzaladı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 5 cumhurbaşkanlığı kararnamesi, serbest bırakılmadan cezanın indirimine kadar farklı alanları kapsıyor. Diğer 4 kararnamede ise idam cezasına veya müebbet hapis cezasına çarptırılan mahkûmların cezalarının 20 yıl hapis cezasına çevrilmesine ilişkin istisnai af uygulamaları yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Tebbun'un kamuoyunda "Hirak" adıyla bilinen 2019'da Abdülaziz Buteflika yönetimine karşı yapılan kitlesel protestolara katıldığı için tutuklananlarla ilgili yargı sürecinin hafifletilmesini istediği de belirtildi. Açıklamaya göre Tebbun, "Toplanma, gösteri ve bununla ilişkili eylemlerde bulunduğu için cezaevinde tutulan ya da haklarında cezai işlem takibi yapılan gençlere ilişkin uygulamaların hafifletilmesi talimatı verdi".

Ülkedeki insan hakları kuruluşları, onlarca Cezayirlinin Hirak gösterileri nedeniyle gözaltına alındığı, bazılarının mahkemeye çıkarılmadan tutuklu kaldığı, bazılarının da haklarında hapis cezası verildiğini daha önce kamuoyuna açıklamıştı. Buteflika'nın görevden ayrılmasına rağmen Hirak hareketi, "siyasette reform, yolsuzluğun son bulması, ordunun siyaset üzerindeki hâkimiyetinin sonlanması" gibi taleplerle, pandeminin ağırlaştığı Mart 2020'ye kadar protestolarına bir yıl boyunca devam etmişti.


PAYLAŞ