Sağlık Bakanı Koca: Hekimlerin tahammülü azaldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık sektörü çalışanlarına yönelik şiddetin artmasını değerlendirirken "hekimlerin tahammülünün azaldığını" söyledi. 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeye yer verdi.

Yazıya göre Koca, hastanelere x-ray cihazları koyulmasıyla ilgili 4 ay önce talimat verdiğini söyledi:

X-ray cihazları ile ilgili 4 ay önce talimat verdim. Tüm hastanelerde mutlaka tüm girişlere koyulması için. Ancak devlette süreçler var. İhaleye çıkılacak. Sayı çok olduğu için bir anda bulunması, alınması mümkün değil. En kısa zamanda koyulacak ama bugün söyleyelim, yarın tamamlansın olamıyor ne yazık ki!

"Sağlık Bakanı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artmasını birkaç nedene bağlıyor" diyen Altaylı, Koca'nın şu ifadeleri kullandığını yazdı:

Başta hasta yoğunluğu gibi bir önemli sıkıntı var. Üstüne pandemi sürecinin getirdiği yorgunluk. Hekimlerin tahammülü azaldı. Bu dönemde büyük efor sarf ettiler, büyük gayret gösterdiler. Bunda beklentilerinin karşılanmamış olmasının da etkisi var muhakkak. Kadir bilmezlik olduğunu düşündükleri durum, kırılganlık getirdi. Bu da hasta ile hekim arasındaki gerilimi arttırıyor. Şiddetin artışında bu bir etken. Biz bu süreçte şiddeti önlemeye yönelik 2 yasa çıkardık. Eskiden şiddet uygulayan kişi yargıya götürülüyor ama hakimler serbest bırakıyordu. Biz bunu katalog suçlara aldırdık. Şikayete konu olmadan dava açılmasını sağladık çünkü özellikle sağlık çalışanının şikayeti ile başlayan süreçlerde sağlık çalışanları daha çok hedef oluyordu. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ağır suçlar kategorisine girdi. Cezalar bir bölü altı oranında arttırıldı.

Konya'da doktor Ekrem Karakaya'nın öldürülmesinin ardından bir imamın doktorları hedef almasıyla ilgili de konuşan Koca, ayrıca şu görüşlerini dile getirdi:

Olayı duyar duymaz hemen Diyanet İşleri Başkanı’nı aradım. Hac’da, Arafat’da idi. Buna rağmen aradım. Gün içinde iki kez aradım üstelik. Hemen bir müfettiş görevlendireceğini ve Konya’ya yollayacağını söyledi. Ardından Konya Valisi’ne aradım. O da içeriden bir soruşturma açtırdığını söyledi. Bence soruşturma yürürken hemen açığa alınması gerekir.

 


PAYLAŞ