Datça'da orman yangını: 2 bin 500 kişi tahliye edildi

Datça'nın Mesudiye Mahallesi ve Hava Radar mevkiindeki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda dün saat 12.20 sıralarında çıkan orman yangını ikinci günde de kontrol altına alınamadı. Yangına müdahale sürerken, tedbir amacıyla Datça - Palamutbükü kara yolu trafiğe kapatıldı.

Mesudiye mahallesinin Döşeme, Mezgit, Ovabükü ile Hayıtbükü mevkiilerinde 450 hanede yaşayan 2 bin 500 kişiyle 38 büyükbaş ve 45 küçükbaş hayvan tahliye edildi.

Orman yangını gece saatlerinde rüzgarın hızı azalınca ilerleyişini durdurdu. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte de müdahale çalışmaları yeniden yoğunlaştırıldı.

BAKAN KİRİŞCİ: YANGIN ELEKTRİK TRAFOSUNDAN ÇIKTI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci bölgeye gelerek, incelemelerde bulunduktan sonra düzenlediği basın toplantısında, ilk belirlemelere göre yangının çıkış nedeninin elektrik trafosundan kaynaklı olduğu belirtti. Kirişci, yangına ilk defa gece görüşe sahip 2 helikopterin de katıldığını açıkladı. 

İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI

Çeşme'nin Ovacık mahallesindeki makilik alanda çıkan yangın ise kısmen kontrol altına alındı. Yangının bölgede çalışan işçilerin kaynak yaptığı sırada çıkan kıvılcımlardan kaynaklandığı belirlendi. Kaynak sırasında sıçrayan kıvılcımların kuru otları tutuşturması sonucu başlayan yangınla ilgili 7 işçi gözaltına alındı. 


PAYLAŞ