Almanya'da Lufthansa pilotları greve hazır

Almanya'nın havayolu şirketi Lufthansa’da çalışan pilotların büyük çoğunluğunun bağlı oldukları sendikanın düzenlediği oylamada greve gitmekten yana oy kullandığı bildirildi.

Almanya'da pilot sendikası Cockpit, Lufthansa'da çalışan sendika üyesi pilotların büyük kısmının grev kararını desteklediğini duyurdu. Buna göre, sendikanın yaptığı oylamaya katılan pilotların yüzde 97,6'sı grevden yana oy kullanırken Lufthansa Cargo’da çalışan pilotlarda bu oranın yüzde 99,3 olduğu bilgisi paylaşıldı. Grev tarihinin ise önümüzdeki günlerde belli olması bekleniyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Cockpit'ten Marcel Gröls, olumlu sonuçlanan oylamanın kesin bir şekilde greve gidileceği anlamına gelmediği ve iş bırakma eyleminin halen önlenebileceğini ifade etti. Oylamanın, pilotların taleplerini ciddiye almak için Lufthansa’ya bir sinyal olduğuna işaret eden Gröls, Lufthansa yönetiminden toplu sözleşme görüşmelerinde iyi teklifler beklediklerini kaydetti.

Cockpit sendikası bu yıl için yüzde 5,5 oranında ücret artışı, gelecek yıldan itibaren de ücretlerin otomatik olarak enflasyon seviyesine uyarlanmasını talep ediyor. 6 tur yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde Lufthansa’nın şimdiye kadar bir teklif sunmadığını ileri süren sendika, yaklaşık 5 bini Lufthansa'da olmak üzere Almanya’da 9 bin 600'ün üzerinde pilotu temsil ediyor.

Almanya'da 27 Temmuz’da Verdi Sendikası'nın çağrısı üzerine Lufthansa şirketinde yer personeli greve gitmiş, Münih ve Frankfurt havalimanlarında 1000'in üzerinde uçuş iptal edilmişti. 


PAYLAŞ