HDP'den KPSS çıkışı

2022 KPSS'de çıkan bazı soruların Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitabında aynen yer aldığı yönündeki iddiaların ve ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınmasının ardından, HDP'den sınavın iptal edilmesi çağrısı geldi. HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, iddiaları Meclis gündemine taşıyarak sınavın iptal edilip edilmeyeceğini sordu.

Artı Gerçek'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in cevaplaması üzerine soru önergesi sunan Ersoy "Soruların paylaşılması iddiaları üzerine Genel Yetenek - Genel Kültür Sınavı iptal edilecek midir?" diye sordu. Ersoy, "sınav sisteminde yaşanan bu şaibenin ortadan kalkması için araştırmanın titizlikle yapılarak sorumluların bulunması ve sınavın iptal edilmesi gerektiğini" belirtti.

Ersoy önerge dilekçesinde, “ÖSYM tarafından 31 Temmuz Pazar günü iki oturum olarak gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan sorular tartışma yaratmıştır. Sabah saatlerinde yapılan Genel Kültür- Genel Yetenek oturumunda Tarih, Coğrafya ve Anayasa alanlarında adaylara yöneltilen soruların birçoğunun, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında ve ders videolarında sorulan sorular olduğu iddiası sınava giren öğrencilerde ÖSYM’ye tepki doğmasına neden olmuş ve kurumun güvenirliğine olan inanç derinden sarsılmıştır” ifadelerini kullandı.

Ersoy, “KPSS’ye bin bir emekle hazırlanıp iş bulmak hayalinin yok edildiği bir neslin dönemini yaşamaktayız. Geçmiş yıllarda da KPSS sorularının önceden paylaşılarak sınava giren öğrencilerin eşitsiz bir biçimde sınava girdikleri görülmüştür. Bu nedenle aynı şaibenin yaşanmaması için gerekli araştırmanın yapılmasının yanı sıra sınav iptal edilmelidir” dedi.

Ersoy, bu bağlamda Bakan Özer’in cevaplaması için şu soruları yöneltti:

"Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS’ye giren gençlerin hak kaybı yaşamaması için Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı soru kitapçığının tamamının yayınlanması ile ilgili kapsamlı bir araştırma ve inceleme başlatmış mıdır?

Soruların paylaşılması iddiaları üzerine Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı iptal edilecek midir?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamanın sınava giren öğrencileri tatmin etmediği kesin iken ÖSYM daha net bir açıklama yapmayı planlamakta mıdır?"

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ve CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer de, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlamıştı. Önergede, 2022 KPSS sorularının derin, karanlık internette sınavdan 1 ay önce 1000 Dolar karşılığında satıldığı ve soruların önceden bir yayınevine verildiği iddiaları doğru mudur?" diye sorulmuştu.


 


PAYLAŞ