ETF'de polis engeline rağmen direniş sürüyor

ETF tekstil işçilerinin direnişi fabrika önünde devam ediyor. İşçilere dayanışma ziyaretleri sürerken onlarca çevik kuvvet de alana yeniden getirildi.

Gasbedilen hakları için mücadele yürüten ve kıdem tazminatları ile ikramiyelerini talep eden işçiler ETF önünde kurdukları çadırlarda direnişlerini sürdürüyor.

Önceki gün mal yüklü tırların geçişine izin vermeyen işçiler, makinelerin de kaçırılmasına izin vermemek için kapı önünde direnişi sürdürüyor.

DAYANIŞMA ZİYARETLERİ SÜRÜYOR

ETF’de bugün de dayanışma ziyaretleri sürüyor. Alana gelerek işçilerle görüşen HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş işçilere direnişlerinde destek verdi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) İstanbul İl Örgütü de ETF işçileri ile dayanışma ziyaretinde bulundu.

TKP İstanbul İl Başkanı Sanem Doruk İnam “Buradaki direniş işçi sınıfına, bugün haksızlıkla hukuksuzlukla karşı karşıya olanlara da güç veriyor biz de TKP olarak en devrimci duygularımızla sizleri selamlıyoruz, yanınızdayız. Burada çok önemli bir mücadele sürüyor. Bugün Türkiye'nin her yerinde işçiler açlıkla her yerde burun buruna. Biz emekçilerin bu açlıkla sınandığı düzenin yerle bir edilmesini istiyoruz. Birileri zenginleşirken biz yoksulluk içinde yaşamak istemiyoruz. Korkutacaklarını sanıyorlar buradaki tel örgülerle demir kapılarla sizleri ama çok yanılıyorlar. İstedikleri kadar demir kapılar taksınlar, tel örgüler taksınlar bu emekçilerin direnme gücü haklı mücadeleleri varken hiçbir şey yapamazlar. Sizin burada kapı önünde kenetlenmeniz haklı mücadelenizi sürdürmeniz büyük bir onur biz de bu onuru sizinle paylaşmak için buradayız” dedi.

ETF önünde işçilere dönük polis baskısı da artarak devam ediyor. 5 otobüs dolusu çevik kuvvetin geldiği alanda işçiler “Bize değil haklarımızı gasbedenlere gözdağı verilsin” diyor.

“BİZE DEVLETTEN DESTEK YOK”

Direnişteki işçilerden Songül Baş, "Kaba güç kullanıldı, işçileri vazgeçirmek istiyorlar, pes ettirmek istiyorlar. Biz de buna izin vermeyeceğiz. Yolları kapattık tırlarla mal çıkartmaya çalıştılar buna işçiler olarak izin vermedik geri dönmek zorunda kaldılar. İşçiler haklarını teslim etmemek için direniyor, direnişe de devam edeceğiz. Devletin yasaları patrondan yana bir dolu çevik kuvvet getirdiler buraya ama yılmayacağız. O çevik kuvvetin, polisin, devletin bizim haklarımızı gasbedenden hesap sorması gerek asıl, mala cana zarar vermedik biz, yüz kızartıcı hiçbir şey yapmadık. Kendi emeğimiz kendi alın terimiz için buradayız, tüm duyrarlı arkadaşları direnişimize destek olmaya katlı sağlamaya çağırıyoruz. Direnişimizin başından beri yanımızda olanlara da teşekkür ediyoruz” dedi.

İşçilerden Ayşe Uyan ise şunları söyledi: "Bize devletten destek yok. Biz burada hakkımızı savunuyoruz. Kimsenin malında canında gözümüz yok. Bu kadar polis neden buraya yığılıyor? Biz ne yapıyoruz! Sadece hakkımızı arıyoruz. Kime zarar verdik 14 gündür? Hakkımızı vermeden gitmeyeceğiz.”

“İsterlerse binlerce polis gelsin, biz haklıyız hakkımızı yedirmeyiz, bu yoldan dönmeyeceğiz” diyen İşçi Selvi Köse ise “Daha önce böyle bir direnişte yer almamıştım şimdi yaşadım, gelenlerden, dayanışma gösterenlerden güç aldık. Şimdi ben de işçilerin yanında olacağım yaşadıkları hak gasbında. Nereye olsa giderim. Birlikten kuvvet doğar bu dayanışma da büyüsün. Biz burada birbirimizi tanıdık, çok şey öğrendik, birliğin beraberliğin nasıl güçlendirdiğini öğrendik” ifadelerini kullandı.

Canan Gündüz ise “Direnişimiz coşkulu geçiyor. Mutluyuz aslında bir yandan da çünkü direnişi, birlikteliği burada öğrendik. Haksızlığın karşısındayız. Burada bizi sömürmeye çalışıyorlar ama bunu başaramayacaklar çünkü kararlıyız. Haklarımızı alana kadar sonuna kadar direneceğiz. Türkiye'de her yerde işçi direnişleri oluyor, o işçilere buradan da selam yolluyoruz. Baştakiler bizi duymuyor. İnsanlar hakkını ararken devlet polisiyle karşısında oluyor. Bizim yanımızda olmaları gerekirken patronun yanında oluyorlar. Yasalar patronlardan yana. İçişleri bakanının bir telefonu yeter buradaki adaletsizliği durdurmaya. Bu işçiler ne yaptı? Çalışmadı mı, malları mı çaldı? Hiçbir suç işlemedi, tek yaptığımız büyük bir emekle çalışmak ve o çalıştığımızın karşılığını istemek. Direnişimiz güzel gidiyor sonuna kadar birlik içinde buradayız. Haklarımızı aldığımızda bu direniş biter ve biz de zaferle kazanmış oluruz” dedi.

“OY İSTEMEYE GELİRLER”

İşçilerden Filiz ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslendi, "Gelsin bize sahip çıksın patrona değil. Oylarımız onun hükümetineydi, nerede şimdi hiç ortada yok. Oy verdik başa getirdik, bizim karşımızda duruyor. Oy istemeye gelince gelirler..." dedi.

Evrensel


PAYLAŞ