Trans mahpus Buse, kadın bedeninde erkeklerle aynı koğuşta

Kadın kimliği alabilmesi için Tekirdağ Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvuran Buse’nin avukatları Eren Keskin, Jiyan Tosun ve Jiyan Kaya, mahkemenin bir an önce karar vermesi gerektiğini söyledi.

“Şu anda Tekirdağ 2 No’lu cezaevindeyim. Çok zor durumdayım. Bazı eşyalarım burada kaybedildi. Metris Cezaevi’ndeyken oradaki revirde çok rahattım tedavim yapılıyordu, burada çok zorluk çekiyorum.

“Artık kadın olarak hayatıma devam edeceğim fakat erkeklerin kaldığı bir cezaevindeyim. Mahkemeden bir an önce yeni kimliğimi alabilmem için gerekli kararı çıkarmasını bekliyorum…”

“Bedenimdeki hapishaneden kurtulmam gerek” diyen Buse, yıllardır en temel haklarından biri olduğu halde mücadele verdiği cinsiyet uyum sürecinin sonuna geldi ancak bu defa başka bir sorunla karşı karşıya...

Buse’nin mücadelesi yıllar önce başladı. İlk olarak Tekirdağ 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu ve mahkemeden cinsiyet uyum sürecinin başlaması için izni aldı.

Ancak, cezaevi idaresi, mahkeme dosyasına sunulan heyet raporunu yeterli bulmayıp cinsiyet uyum sürecinin devamı için "ruh sağlığı açısından zorunlu" ibaresine yer veren yeni bir rapor istedi.

Bunun üzerine Buse, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi ve "cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunlu olduğu" tıbbi kanaatini içeren rapor verildi.

Rapor sonrası Buse, tekrar Adli Tıp'a sevk edildi ve Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu, Haziran 2018 tarihli raporunda Buse'nin "transseksüel yapıda" olduğunu ve “cinsiyet değişiminin ruh sağlığı açısından uygun olduğunu" belirtti.

CEZAEVİ REVİRİNDE CİNSİYET UYUM AMELİYATI


Tam sonuna gelindi, Buse’nin trans uyum operasyonu sonuçlanacak derken, bu kez de Sağlık Bakanlığı bir engel çıkardı.

Ekonomik koşulları bir hayli zor olan Buse’nin ameliyat ücretini kendisi karşılaması halinde ameliyatın gerçekleşmesine izin verdi.

Bu gelişmelerin ardından dayanışma ile gerekli ekonomik sorunu çözen Buse, Ocak 2022’de Metris Cezaevi’ndeki revirde cinsiyet uyum ameliyatını oldu.

BAŞKA BİR MÜCADELE ALANI DAHA

Buse, yıllardır hayalini kurduğu bedenine kavuştu, fakat bu kez de onun için başka bir mücadele başladı. Buse artık bir an önce kadın nüfus cüzdanını alıp, kadın hapishanesine nakledilmek istiyor.

Bu nedenle Buse’nin avukatları Eren Keskin, Jiyan Tosun ve Jiyan Kaya’nın Tekirdağ Asliye Ceza Mahkemesi’nin yaptıkları “Buse’nin kadın nüfus cüzdanı alsın” başvurusunun sonuçlanması gerekiyor.

Sorunlarına dair avukatlarına mektup gönderen Buse de Metris Cezaevi’nden, erkek tutukluların kaldığı Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiğini açıkladı.

Mektubunda, Metris’te pansuman sürecinin daha sağlıklı ilerlediğini belirten Buse, şöyle seslendi:

“Revirden gazlı bez ve diğer hijyen ihtiyaçlarım için girişimde bulunuyorum. Umarım sonuç alınır yoksa enfeksiyon kapabilirim. 

“Rehabilitasyondayken ameliyat olduğuma dair rapor mahkemeye gönderildi. Bu konuda sizden destek bekliyorum. Kadın kimliğime kavuşabilmem için mahkemenin bir önce karar vermesi bekliyorum.”

"MAHKEME ACELE KARAR VERMEMELİ"

İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin de Buse’nin taleplerine dair şunları söyledi:

“Buse ameliyatını oldu. Ameliyattan olduktan sonra bakım gerektiği için Metris’te durumu daha iyiydi. Kimliğini alabilmesi için açılan dava da devam ediyor. Çok ağır bir ameliyat oldu cinsiyet değişimi için biliyorsunuz.

“Şuanda Tekirdağ Cezaevi’ne ve kadın kimliğini alabilmesi için açtığımız dava sürüyor. Tek başına kalıyor. Bir an önce bu davanın sonuçlanmasını bekliyor ki bir an önce kadın cezaevine geçebilsin. Zaten zor bir ameliyat ve bu ameliyatı cezaevinde oldu.

“Bedenimdeki hapishaneden kurtulmak istiyorum diyordu hep. Çok hukuksuz yargılanmış ve ağırlaştırılmış müebbet cezası almış biri. O dönemin devlet güvenlik mahkemelerinde avukatsız yargılanmış bir kadın ve hiçbir zaman cezaevinden çıkmak önceliği olmadı. Önceliği hep kadın olmak kadın gibi yaşamak oldu.

"Biz de avukatları olarak bu sürecin takipçisiyiz, Buse’nin taleplerinin hukuki mücadelesini vereceğiz.”

(EMK)


PAYLAŞ