Mithat Sancar'dan Roboski ziyareti yorumu

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, dün TELE1'de Enver Aysever'in sorularını yanıtladı. Sancar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Roboski ziyaretini de değerlendirdi.

Aysever'in, Kılıçdaroğlu'nun bölgeyi Roboski olarak adlandırıp ziyarete gitmesiyle ilgili eleştirildiğini hatırlatmasının ardından; Sancar, "'Roboski neresi?' sorusunun da yine bir ayrımcılık ve Kürt sorununun bir başka örneği olduğunu unutmayalım...

"Şehir, kasaba, köy yüz yıllarca bir adla biliniyor, sonra birileri bu ismi değiştiriyor ve sizin bu ismi kullanmanızı da hainlik olarak görüyor. Orası Roboski’dir ve artık Roboski Katliamı olarak biliniyor" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun ziyaretiyle ilgili ise şunları ekledi: "Kemal Bey’in oraya gitmesi olumlu bir harekettir. Doğrudan doğruya bu kadar ağır bir katliamın mağdurlarıyla bir araya gelmesi değerlidir. Adalet talebini ailelerden duyması ve 'adaletin gerçekleşmesi için uğraşacağım’ diye taahhütte bulunması önemlidir.

"Ancak burada adalet nerede ve nasıl sağlanır? Roboski’de 33 kişi bombalarla katledildi ve kimse cezalandırılmadı. Bunun temelindeki Kürt sorununu, Kürt sorununa bakışı görmezsek adalet talebimiz bir süre sonra havada kalır".


PAYLAŞ