Devrim’de mezuniyete diploma engeli

Öğrencilerin ve akademisyenlerin Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirecekleri mezuniyet töreni için hazırlıklarını ve eylemlerini sürdürdüğü ODTÜ'de, bölümlerdeki törenleri boykot eden mezunların diplomaları Öğrenci İşleri tarafından toplandı.

Evrensel'de yer alan habere göre, ODTÜ rektörünün daha önce yapılan protestoların ardından “güvenlik” bahanesiyle Devrim Stadyumu’nda mezuniyet törenini engelleme çabalarına rağmen 6 Ağustos’ta mezuniyet töreni yapılacak.

Öğrencilerin diplomaları ise Rektörlüğün talimatıyla 2-5 Ağustos tarihleri arasında bölümlerinde verildi ancak pek çok öğrenci, bölüm önlerinde gerçekleştirilen diploma törenlerini boykot etti. Diploma törenlerine katılmayan öğrencilerin diplomaları Öğrenci İşleri tarafından alındı. Tarih Bölümü Başkanlığının bölüm öğrencilerine gönderdiği bir mailde, 4 Ağustos’ta diplomaların katılan öğrencilere dağıtılmasının ardından Öğrenci İşlerinden bir görevlinin gelip tutanak karşılığında kalan diplomaları teslim aldığını duyuruldu. Bu nedenle boykota katılan öğrenciler yarın yapacakları törene diplomasız katılmak zorunda kalacaklar.

Mezuniyet töreninde stadyumun yasaklanmasına ilişkin konuştuğumuz Mimarlık Öğrencisi Özge Dalaklı, “Tüm ODTÜ öğrencileri gibi ben de mezun olduğum günü Devrim Stadyumu’nda pankartlarımızı taşırken ve ailem beni stadyumda izlerken hayal ettim. ODTÜ’de geçirdiğim 5 senede de bu okul bana geleneklerin ne kadar değerli olduğunu gösterdi hatta öğretti diyebilirim. Devrim Stadyumu’nda olacak mezuniyetimiz güvenlik bahanesiyle iptal edilince de ben de herkes gibi ilk önce hayal kırıklığına uğradım. Bu hayal kırıklığı zamanla öfke ve bu arkası doldurulmamış karara karşı durma hissiyle pekişti. Aslında Mimarlık Fakültesi de ODTÜ’nün diğer bölümleri gibi mezuniyetin yerinin devrim olduğunu belirttikleri bir bildiri yayınlamışlardı, ancak farklı olarak Rektörlük tarafından belirlenen, resmi bir tören yapma kararı arkasında gereğinden fazla durduklarını düşünüyorum. Sadece diplomanın verileceği bu törenin bir anlamı da yoktu benim için. Özellikle Devrim Stadyumu’nda yapılacak bir törenle hiçbir şekilde karşılaştırılamazdı” dedi.

ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama 3. Sınıf öğrencisi, aynı zamanda Mimarlık Topluluğu üyesi olan Bilge Avcı, öğrencilerin hocalarına gönderdikleri maillerle sürecin başladığını anlattı. Forumlar düzenleyerek ve her fakültede ayrı ayrı tartışarak tepkilerin buraya kadar geldiğini ifade eden Avcı, öğrenciler ve hocaların birlikte hareket ettiğin, toplulukların bildiriler yayınladığını söyledi. Mezun öğrencilerin yanı sıra alt sınıfların da desteğinin çok önemli olduğunu dile getiren Avcı, “Ulaşamadığımız mezunlara ulaştık, gruplar açıldı, tartışmalar yapıldı. 'Boykot edeceğiz ama içeriği nasıl olacak?' sorusu tartışıldı. Mimarlık öğrencileri ise bu töreni bir eylemliliğe çevirdi. Kürsüde bildiri okuyup 6 Ağustos'a çağrıda bulundu” dedi. 


PAYLAŞ