DDK'dan ön rapor: 3 soru bire bir aynı, 10 soru benzer

KPSS soruşturmasında ön rapor tamamlandı. Soruşturma kapsamında sınavdan önce sızdırıldığı iddia edilen 20 soru uzmanlarca incelendi. NTV'nin haberine göre, konuya ilişkin hazırlanan ön raporda şüpheli 13 soru var. Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında çıkan sorular ile sınavdan önce sosyal medyada yayınlanan sorular karşılaştırıldı. Uzmanlarca yapılan incelemede 3 sorunun bire bir aynı olduğu tespit edildi.

SORU KOMİSYONU İFADEDE

Bu soruların cevap şıklarının örtüştüğü de ortaya çıkarılırken, 10 sorunun ise benzerlik gösterdiği kaydedildi. Soru benzerliğinin tesadüf mü yoksa bir sızıntıdan mı kaynaklandığına ilişkin incelemenin halen devam ettiği bildirildi. Devlet Denetleme Kurulunun da ÖSYM’deki incelemesi sürüyor. Bu kapsamda Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sorularını hazırlayan uzmanlar ile soru komisyonu üyelerinin ifadesine başvuruldu. Soruların sızdırıldığı iddia edilen Yediiklim Yayınevi yönetici ve soru uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da mercek altına alındı. Sınav öncesi, şüpheli görüşme olup olmadığı araştırılıyor.

ESKİ YÖK BAŞKANI: BÜTÜN SINAVLARDA YAPILDI

Yaşananlara tepkiler sürerken Eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, 2014'teki sınav yolsuzluğuna ilişkin yeni bir iddia ortaya attı: “Soruların hazırlandığı ana bilgisayara kablo bağlandı.” O kablo bağlandıktan sonra bütün sınavlarda bunun yapıldığını dile getiren Özcan “KPSS olsun, YKS'ler ile ilgili sınavlar olsun, kurumların sınavları olsun. Bunlar kesin şeyler değil. Gözünüzde canlansın diye söylüyorum. Kablo bağlandı olayından yüzde yüz emin değilim, bunlar benim duyduğum şeyler” ifadelerini kullandı.

"ARTIK ÖSYM SORU ÇALIYOR"

Halk TV yayına bağlanan eski YÖK Başkanı Özcan son yaşananlara ilişkin ise “Artık ÖSYM'den soru çalınmıyor, ÖSYM soru çalıyor” dedi. Özcan, sonunda ya eskiden olduğu gibi bir cemaat meselesi çıkacak, kendi yandaşlarını bundan faydalandırmak isteyecekler ya da altta parasal bir şey çıkacağını belirterek “Yani bunların para karşılığında birilerine satıldığını da düşünmüyor değilim. Ama Devlet Denetleme Kurulu bize bilgi vermediği sürece gerçekleri konuşmuyoruz sadece teori kuruyoruz. Kesinlikle aydınlatılması gerek” dedi. Soruşturma devam ederken, kafalardaki sorular aydınlanmadan ÖSYM, yeni KPSS takviminin 17 Eylül’de yapılacağını duyurdu.

BALBAY’DAN 3 BİN KİŞİ İDDİASI

CUMHURİYET Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, KPSS'deki bazı soruların sızdırılması skandalının ardından başlatılan soruşturmayı köşesine taşıdı. Balbay, Ankara’da iki ciddi iddianın konuşulduğunu belirterek “1- Paralel soruların yanı sıra üç bin kadar kişiye ayrıca tüm sorular verildi. 2- Benzer durum yakın geçmişteki öteki sınavlarda da yaşandı. Hemen soruşturma açıp 'Gereken her şeyi yaptık' telaşı bu iddialarda doğruluk payının yüksek olduğunu gösteriyor” dedi.
 


PAYLAŞ