Cumartesi Anneleri Süleyman Cihan’ın akıbetini sordu

Kayıplarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri/İnsanları 904’üncü hafta açıklamalarında 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından hakkında arama kararı çıkarılan ve daha sonra 29 Temmuz 1981 tarihinde İstanbul’da yolcu otobüsündeyken polisler tarafından gözaltına alındıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Siyasi Şubesi’nde işkenceyle öldürülen Süleyman Cihan’ın akıbeti soruldu. 

Oyuncu Nur Sürer,  Frankfurt Türk Film Festivali’nde aldığı 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü Cumartesi Anneleri’ne taktim etti. Sürer, "Eminim çok uzun olmayan bir zamanda Cumartesi Meydanı’na geri döneriz, ta ki son kayıp kalana kadar" dedi. Ardından ödülünü gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Cumartesi Annesi Hanım Tosun’a takdim eden Sürer, uzun süre alkışlandı.

Cihan’ın kayıp hikayesini de oyuncu Nur Sürer okudu. “41 yıl sonra aynı kararlılıkla söylüyoruz; Süleyman Cihan’ı ve onu kaybedenleri unutmadık” diyen Sürer, ilk olarak gözaltında kayıpların yaşandığı dönemlerde adı kaybettirme olayları ile anılan Mehmet Ağar’ı işaret ederek “Kayıpların kaybedilmesinde önemli aktörlerden biri olan Mehmet Ağar, kayıp yakınlarının hayatına Siyasi Şube Müdür Yardımcısı olduğu 1980 yılında Hayrettin Eren’in gözaltında kaybedilmesi ile girdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube Müdür Muavini, Terör ve Asayişten sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı ve Ankara Emniyet Müdürü olarak çalıştığı 80’li yıllarda; İstanbul Emniyet Müdürü, Emniyet Genel Müdürü, Adalet ve İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı 90’lı yıllarda yüzlerce kişi gözaltında kaybedildi” dedi.


PAYLAŞ