İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu: Müslüman olmayan Türk ve Kürt’e niçin insan diyelim?

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu, Müslüman olmayan Türk ve Kürt’ün insan olmayacağını iddia etti. Ağıralioğlu, “Biz Türk’ün Müslüman olmayanına Türk demiyoruz. Müslüman olmayan Kürt’e niçin Kürt diyelim? Niçin insan diyelim?” dedi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun sosyal medyada dolaşan bir videosu tepkilere neden oldu. Bir mekanda oturduğu anlaşılan Ağıralioğlu, kendisine yönetilen soruları cevapladı. Ağıralioğlu, Bilimsel Sosyalizm’in  kurucusu Karl Marx’ı da hedef alarak Müslüman olmayan Türk ve Kürt’ün insan olamayacağını iddia etti. Ağıralioğlu videoda şunları dile getirdi:

“Birbirine kardeş ettiği bir milleti Marx’ın çocukları birbirine düşman edemez. Biz Türk’ün Müslüman olmayanına Türk demiyoruz. Kemali ile Türk demiyoruz. Müslüman olmayan Kürt’e niçin Kürt diyelim? Niçin insan diyelim? (Bu Türk içinde geçerli mi?) Evet bizim için önemli olan şudur. Bizim tarih sayfasında var olduğumuzdan beri arkasında büyük irademizle durduğumuz şey Allah’a kulluk davamızın devlete millete medeniyete dönük taraflarının dört başı mahmur hale getirildiği bir süreci yaşadık beraber. bu sürecin hiçbir tarafında diliyle diniyle imanıyla sözüyle ahlakıyla olmayanlar Kürt’ü Kürtlüğü kardeşliğimizi imanımızı medeniyetimizi temsil edemezler. Bu sürecin en kötü tarafı inançsızlığı ile ahlaksızlığı ile temayüz etmiş bir topluluğu bin yıllık kardeşliğin üzerine hami bahane edilmesidir. Biz kendi Kürt’ümüzü Allah’a inancına olmayan mukaddesata saygısı olmayan bir cinayet şebekesine tasarrufuna teslim edemeyiz. Her türlü siyasi hatayı telafi edebiliriz. Ama cinayet şebekesine hamiliğine kendini kaptıran bir devletine nereye gideceğine şimdiden ön göremeyiz”

Yavuz Ağıralioğlu, Twitter hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. İfadelerinin çarpıtıldığını iddia eden Ağıralioğlu’nun paylaşımları şöyle:

“Çözüm sürecinde PKK’nın muhatap alınmasına ve hükûmetin siyasi koordinatlarının anlamsızlığına dair söylediğimiz bir sözü bütününden kopartmaya çalışmak beyhudedir.

Ne dediğimiz ortada! Birilerinin mal bulmuş mağribi gibi davranmasına gerek yok. Buradan kimseye ekmek çıkmaz!

“Müslüman olmayanı insan ve Türk saymıyorsunuz, o zaman Türk Milleti adına bu dinsiz, imansız cinayet şebekesi ile niçin konuşuyorsunuz? PKK’lılar insan değil, bu ahlâksız örgütü niçin muhatap alıyorsunuz?” diye PKK’lılar için söylediğimiz bir sözün neresinden, niçin alındınız?

Bana yahut çizgime düşmanlık edecekseniz, derdiniz buysa Türklük üzerinden yürümeyin. Arşivde onca söz, konferans ve açıklamamız var; Türk’e, Türklüğe dair. Zorlamayın. Anlamaya çalışın.

İslâm öncesi Türklüğe, kim Türk değil diyebilir?

Yahut biri dedi diye kim Türklük’ten çıkar?

Ancak Türklüğün kaderine perçinlendiği İslâm’ın Türklük’ten koparılma tehlikesine ve Türksüz bir İslâm telâkkisinin tehlikesine de her zaman dikkat çekerim.
Türk tarihi ortadadır.

Ama burda muhatap ne İslâm öncesi atalarımızdır ne de gayrımüslim-Hristiyan Türk soydaşlarımızdır.

Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresinin hasımları ne demek istediğimi gayet iyi biliyor. Sözüm ancak bunun muhataplarınadır.

Tarihi varlığı içinde tüm meşruiyetimizi Oğuz Kağan’dan beri Türk’ten ve Türk Milleti’nden alıyoruz. Güncel politik mevzilerin yanlışları İslâm’a hamledilemez!

Samimi eleştiriler baş tacımızdır. Lâkin maksadı sadece düşmanlık olan trolleri yahut trollüğün kendisine çok yakıştığı trol ahlâklı isimlerin dediklerini ciddiye almam, kimse de almasın.

Siyasi çizgimiz belli. Türk-İslâm Ülküsünün net ve duru ideallerine bağlı bir neferiyim.

Oğuz Kağan’dan Atatürk’e, Göktürklerden Türkiye Cumhuriyeti’ne tek bir çizgidir.

Ve tekrar üstüne basa basa söylüyorum.

Bin yıllık tarihi birlikteliğin ve Efendimiz (s.a.v.)’in birbirine kardeş ettiği Kürtlerimiz ile bizi, Marx’ın çocukları düşman edemez. Buna müsaade etmeyiz.


PAYLAŞ