'Cemevi Erdoğan’ın ziyareti için yeniden dizayn edildi, fotoğrafların yeri değişti'

Erdoğan'ın ziyaretinde cemevinin oturma düzeninde ve fotoğrafların yerlerinde değişiklik yapıldığı görülüyor.

Ankara'nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde bulunan üç ayrı cemevine 30 Temmuz’da düzenlenen saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ne ziyarette bulundu.

Duvar'da yer alan habere göre, Erdoğan’ın ziyaretine kısa bir süre kala Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı her yeri ziyaret edebilir. Ancak bu ziyaretin dayatma şeklinde olmaması beklenir. Dayatma, ziyaret sırasında ismi alınan dört vakıf yöneticisi dışında kimsenin ziyarette bulunamayacağını da içeriyor. Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik. Bu şekilde oldubitti ile gerçekleştirilen dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez. Bu ziyaretin bilgimiz dışında gerçekleştiğini ve bireysel kararla dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı’nı protesto ettiğimizi kamuoyuna duyururuz" ifadelerine yer verdi.

‘Muharrem ayının 10'uncu gününde Alevi dedeleriyle buluşan Erdoğan’ın ziyaretini değerlendiren Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve Garip Dede Dergâhı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat, cemevinin Erdoğan'ın ziyareti için yeniden dizayn edildiğine dikkat çekti.

Yeni düzenlemede Atatürk, Hz. Ali ve Hacı Bektaş-ı Veli portrelerinin Erdoğan'ın oturtulduğu bölümden kaldırıldığını kaydeden Fırat, "Kamuoyuna yansıyan fotoğraflarda Erdoğan’ın arkasında daha önce asılı olan Hz. Ali ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin portreleri kaldırılmış. Bu Cumhurbaşkanı'nın Hz. Ali’nin fotoğrafı önünde resim vermekten bile rahatsız olduğunu gösteriyor" ifadelerine yer verdi.


PAYLAŞ