'Erdoğan, cemevlerine ibadethane statüsü talebine yorum yapmadı'

Muharrem ayının birinci günü Ankara’da cemevi ve derneklere yönelik saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Mamak’taki Hüseyin Gazi Türbesi ve cemevini ziyaret etti.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre başta Hüseyin Gazi Derneği yönetimi ile bazı alevi örgütlerinin tepki gösterdiği iftar programı 1,5 saat sürdü.

Bazı Alevi dedeleri ve akademisyenlerle buluşan Erdoğan, iftara katıldı ve Hüseyin Gazi türbesine geçerek, dua etti.

'MECZUP DİYE GEÇİŞTİRMEYECEĞİZ DEDİ'

İftara katılan Çankaya Cemevi Derneği Başkanı Ali Öz, ziyarete ilişkin bilgi verdi. İftarda cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi taleplerini ilettikleri Cumhurbaşkanı’nın yorum yapmadığını belirten Öz şunları söyledi:

“Ama bundan böyle devletin yanımızda olduğunu söylediler. ‘Sizi yalnız bırakmayacağız, herhangi bir talebiniz olursa yerine getirmeye çalışacağız,’ dediler. Zaten Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde kazanılmış bir dava var. Benim de başkanı olduğum Çankaya Cemevi Derneği’nin açtığı dava sonucunda ‘Nerenin ibadethane olacağını kimse tayin edemez’ diye Yargıtay’ın kararı var.”

Ali Öz, Erdoğan’ın birlik ve beraberlik vurgusu yaptığını, cemevlerine yönelik saldırıların peşini bırakmayacaklarını söylediğini belirterek, “‘Meczup diye geçiştirmeyeceğiz, arkasında hangi karanlık güçler varsa sonuna kadar gideceğiz’ dediler. Hem Cumhurbaşkanımız hem de İçişleri Bakanımız bunu söyledi” dedi.

‘TEPKİLER ANARŞİSTLİĞİN ÖTESİNDE BİR ŞEY' 

Ziyarete yönelik bazı Alevi derneklerinin tepkilerini de değerlendiren Ali Öz, “Biz ilkel toplumlarda yaşamıyoruz. Bir devlet varsa, devletin kuralları da var. Devletin en tepesindeki insanı tanımamak, onun gelmesinden rahatsız olmak, kaba tabirle anarşistliğin ötesinde bir şey” ifadelerini kullandı.

Bütün siyasi partilere eşit mesafede durduklarını, ancak ziyarete gelenlere de “niye geliyorsunuz” denmeyeceğini belirten Öz, bu ziyaretin cemevlerinin statüsünün tanınması açısından önemli olduğunu vurguladı: “Üstelik bize misafir olarak gelen insanlar reddedilmez. Cemevlerinin statüsünü tanıma açısından çok önemli bir şey, bize meşruiyet kazandırmaktadır. Bir de bu son dönemde çeşitli cemevlerine yapılan saldırılar karşısında, sayın Cumhurbaşkanı’nı, devlet yetkililerini yanında görmesi anlamlı bir şey.”

BBC Türkçe


PAYLAŞ