Cuma Erçe: Aleviliği asimile etmek isteyen güçler var

TÜKENMEZ HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da bazı cemevi ve derneklere yönelik düzenlenen saldırının ardından Hüseyin Gazi Dergâhı'nı ziyaret etti. Ziyaret Alevi dernekleri ve örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Ziyaretin ardından Tükenmez Haber’in sorularını yanıtlayan Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Cuma Erçe şöyle konuştu;

“Samimiyetsiz ziyaretler yerine, muhatap alınmalıyız ve taleplerimiz gerçekleştirilmeli. Biz Alevi açılımı istemiyoruz temel haklarımızı istiyoruz. İlla bir açılım yapacaklarsa devşirmelerle, yoldan çıkmışlarla değil bizimle masaya oturmalılar”

Ankara’da gerçekleşen saldırıların ‘organize’ olduğunu savunan Erçe şöyle devam etti;

“Türkiye'nin yeni bir sürece gireceği 2023 seçimleri öncesi kaos ortamı yaratmak isteyenler için müsait bir ortam. Bunun için her zaman olduğu gibi Aleviler birinci hedefler. Yani bu saldırlar tesadüf olamaz. Ama bu saldırıların arkasında ne olduğunu, hangi güçlerin olduğunu, nasıl planlamalar yapıldığını açığa çıkartacak olan en önemli güç de devletin kendisi”

'ALEVİLER DEĞİL ALEVİLİK SALDIRI ALTINDA'

Ankara ve son olarak Almanya’da cemevlerine yönelik saldırıları işaret eden Cuma Erçe, ‘Aleviliği asimile etmek isteyen güçler var’ yorumunda bulundu.

Erçe şöyle devam etti;

“Bu saldırıları kim yaptı? Nasıl yaptı? Niye yaptı? Kim planladı? Kim yürüttü, kim yönetti? Ama asıl olan şey şu, ‘Aleviliğin her gün genel bir saldırı altında olduğu.’ Alevilik bir saldırı altında. Ve hızla, Aleviliği asimile etmek isteyen güçler var.

Saldırıların ardından muhalefetin tepkisini de yetersiz bulan Cuma Erçe, "Tabii ki ‘geçmiş olsun’ mesajları, kınama mesajları önemli. Ama artık bunlara karnımız tok. Muhalefetten yeni bir şey bekliyoruz. Taleplerimiz var. Bu taleplerimizi yasal anlamda kanun teklifleri haline getirmek gibi..." dedi.

'ALEVİ TEMSİLCİLER HİÇE SAYILARAK ORGANİZE EDİLMİŞ BİR ZİYARET'

“Bu saldırılardan medet umanlar, saldırıların önünü açıp diğer taraftan da Alevileri kendi içerisinde parçalayıp, bölüp, kutuplaştırıp, asimile etme amacı içindeler. Alevi gençlerini Hacı Bektaş'a götürüp kamp açma, Alevi dedelerini toplayıp Kerbela'ya götürmek gibi projeler geliştiriyorlar. Alevi kurumlarını, cemevlerini ve temsilcilerini hiçe sayarak, seferler düzenlemenin, ziyaret gerçekleştirmenin ve bütün bunların çok düzenli organize edilmiş, iyi planlanmış işler olduğunu düşünüyoruz. 

 

'ZİYARETLER HEM SAMİMİ GELMİYOR HEM ENDİŞELENDİRİYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’da bulunan Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyareti tepki çekmişti. 20 yıl sonra ilk kez bir cemevini ziyaret eden Erdoğan için cemevinde bulunan Hz. Ali ve Atatürk resimlerini kaldırıldığı iddia edildi. Kaldırılan resimler dün tekrar yerine konulurken Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu ziyaretten kendilerinin haberdar olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret için ‘Alevi kurum ve başkanlarını değil sadece kurumu aramasını eleştiren’ Erçe “Hem saldırılar tesadüf değil hem de bu kurumlara yönelik ziyaretler -yani devlet erkanı, kaymakamı, valisi, emniyet müdürü, belediye başkanının topluca ziyaretleri- hem samimi gelmiyor hem de endişelendiriyor" ifadesini kullandı.

'GERÇEKTEN SAMİMİLERSE CEMEVLERİMİZİ ANAYASAL GÜVENCE ALTINA ALSINLAR'

İktidarın ziyaretinin samimi olması için somut adımlar atılması gerektiğini söyleyen Erçe, taleplerini şöyle sıraladı;

“iktidar gerçekten samimiyse Alevilere ait olan vakıfları bize ayırsınlar. Dergahlarımızı, ibadethanelerimizi bize teslim etsinler. İkincisi, cemevi olarak ziyaret ettikleri mekanların anayasal güvencesi yok. Çok samimilerse gerçekten cemevlerimizi anayasal güvence altına alsınlar. Zorunlu din derslerini kaldırsınlar.” 

'BU ÜLKEDE EŞİT YURTTAŞLIK İSTEYEN SADECE BİZ DEĞİLİZ'

Alevilerin eşit yurttaşlık talebi mücadelesini yılladır verdiklerini anlatan Erçe şöyle devam etti;

“En insani talebimiz eşit yurttaşlık. Eşit yurttaşlık, anayasal güvence altına alınsın. Bu ülkede sadece Aleviler değil kendisini eşit hissetmeyen, eşit görmeyen ayrımcılığa tabi tutulan ve sürekli zulmedilen onlarca ırk, millet, dil, inanç, var değil mi? Kadın, erkek, LGBTİ bireyi fark etmez. Alevi, Sünni, Hristiyan, Yahudi fark etmez. Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Rum fark etmez. Herkesin eşit haklara sahip oldukları demokratik bir cumhuriyetin kurumsallaştıracak olan anayasayı, sivil demokratik bir anayasayı ortaya koysunlar. Biz de bu samimiyet dileklerini daha çok sevinelim, daha çok sahiplenelim. Onlarla oturup aynı masalarda lokmalarımızı paylaşalım, sorunlarımızı konuşalım. Müzakere edelim"

'AÇILIM DEĞİL HAKLARIMIZI İSTİYORUZ'

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaman zaman gündem getirdiği konulardan birisi de Alevi açılım. Son olarak 2021 yılında Erdoğan "Talimatımızla ülkemizin 58 ilindeki 1585 cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı çalışmayı görüştük" açıklamasıyla ‘yeni bir Alevi açılımı mı’ sorusunu gündeme getirmişti.

Ancak bu açıklamanın ardından, ‘cemevlerine ibadethane statüsü verilebileceğini’ iddia edilse de somut bir adım atılmadı.

Seçim döneminde olası Alevi açılımını değerlendiren Cuma Erçe, “Mesele hakkın iadesi meselesi. Biz açılımlarla değil, haklarımızın iade edilmesini istiyoruz. Demokratik bir ülkede olması gereken haklarımızı istiyoruz. Yani ülkeyi sarsacak ülkenin ekonomisini altüst edecek talepler değil. Bu taleplerimizin çok açılıma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu

'DEVŞİRMELERİ DEĞİL BİZİ MUHATAP ALACAKLAR'

Erçe sözlerini şöyle tamamladı;

"Ama illa ısrarla böyle bir niyetleri varsa bizi esas alacaklar. Bizi muhatap kabul edecekler. Alevileri ve Alevi kurumlarını muhatap olacaklar. Yani devşirmelerle, yoldan çıkmışlarla bu iş yürümez. Bizi tarif etmeye kalkarlarsa biz de onları tarif etmeye kalkarız doğru olmaz. Onların da bizi tarif etmelerine çok kızgınız, öfkeliyiz. Bizi tarif etmeyin. Bizim adımıza söz söylemeyin. Onu biz söyleyelim" 

 

 

 


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR