AKP'li Tuğrul Türkeş'in doktor olan kızı Türkiye'yi terk etti

Barış Pehlivan, AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in doktor kızının da Türkiye'yi terk ettiğini söyledi.

Türkiye'de şiddet ve özlük hakları olmak üzere sağlık çalışanlarının sorunları büyürken, Türk Tabipleri Birliği'nden iyi hal kağıdı alarak Türkiye'yi terk eden hekim sayısı da artıyor. Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, TTB’ye bu belge için sadece bu yıl başvuran doktor sayısının 1500’e dayandığını yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yurtdışına giden Türk doktorlar için "Açık konuşuyorum, varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz" dediğini hatırlatan Pehlivan, bugünkü köşe yazısında özetle şunları yazdı:

"Ve... Meğer, “giderse gitsin” dediği o doktorlara Erdoğan’ın yakınındaki bir ismin kızı da dahil olmuş.

AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in kızından bahsediyorum...

Evet, MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in torununu anlatıyorum...

Uzun bir adı var: Muzaffer Şükriye Aliye Türkeş Demir. Kendisi son olarak Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nde başhekim yardımcılığı görevindeydi. Uzmanlık alanı nörolojiydi.

Öğrendim ki geçen yıl ülkeyi terk etmiş. Ailesiyle İngiltere’ye yerleşmiş.

Orada Royal London Hospital adlı Londra’nın doğusundaki bir hastanede çalışmaya başlamış.

İşin çarpıcı başka bir yönü de var...

Türkiye’de kanser cerrahı olup prosedürlerin tamamlanmasını beklerken Avrupa restoranlarında bulaşık yıkayan, marketlerde kasiyerlik yapan doktorların varlığından bahsediyorlar. Her meslek değerli, insan seçimlerinde özgürse söz kalmaz. Lakin, ya mecbursa?

Düşünün...

Türkiye’de nörolog olan Muzaffer Türkeş Demir, İngiltere’de doktor olmak için gereken sınavları daha geçmeden vatanı terk etmiş. Halen geçmesi gereken aşamalar var. Bundandır ki, şu an Londra’da “medical support worker” yani “tıbbi destek çalışanı” olarak görev yapıyor. Bir nevi şimdilik doktor değil, doktor yardımcısı...

Acaba “Türkeş” gibi soyada sahip bir doktor niye gitmiştir, AKP milletvekili olan babası ne der bu duruma?

İşte bu sorulara yanıt bulmak için baba Tuğrul Türkeş’i de aradım. Telefonda cumhurbaşkanının doktorlar için söylediği sözü de hatırlattım.

Kendisi aynen şu yanıtı verdi: “Tek kelime bile etmem. Yorum yok!”"


PAYLAŞ