Alevi Vakıfları Federasyonu, Erdoğan'ın ziyaret ettiği cemevi yönetiminin ihracını istedi

Alevi Vakıfları Federasyonu, CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Hüseyin Gazi Cemevi ile ilgili ihraç talebinde bulundu.

Alevi Vakıfları Federasyonu, kutsal değer ve ritüellerin istismarına sessiz kalındığını belirterek, Hüseyin Gazi Cemevi yönetiminin ihraç edilmesi talebinde bulundu.

Alevi Vakıfları Federasyonu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Sayın Cumhurbaşkanımızın, 20 yıllık iktidarı süresince ilk defa bir Cemevini ziyaret etmesi Alevilere saldırılarının yapıldığı bir dönemde son derece önemli olduğu gibi toplumu kucaklayıcı ve birleştirici bir ziyarettir. Bu anlamda bu ziyareti önemsiyoruz. Bu ziyaretin öncesi ve sırasınca yaşananlar ise bizleri ziyadesiyle üzmüştür.

Öncelikle Federasyonumuz bileşeni olduğu halde, başından itibaren vakıf yönetimi tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti hakkında tarafımıza en ufak bilgi dahi verilmemiştir. 

Alevi - Bektaşi toplumunun yüzyıllar boyunca geliştirdiği, yaşadığı zulüm ve baskılara rağmen bugünlere getirdiği yüce değerleri, basit çıkar hesaplarıyla ayaklar altına alan, Alevi - Bektaşi toplumunun en kutsal değerlerinden olan, "Muharrem / Matem"; ve inanç ritüellerimizin fütürsuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi kültür ve sanat vakfı yönetimini kınıyor ve Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı hakkında Federasyonumuzun Yönetim kurulunun aldığı karar gereği ihraç işlemlerine başladığımız' tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz"


PAYLAŞ