Domino’s Pizza, pizzanın anavatanı İtalya'da battı

Amerikan pizzacısı Dominos's pizzanın anayurdu İtalya'da tutunamadı.

Bloomberg'ün dün geçtiği habere göre ünlü pizzacı, Çizme'deki işletmeci şirket EPizza spA'nın iflas başvurusu yapmasının ardından 29 şubesinden sonuncusunu da kapattı.

EPizza spA'nın iflas belgelerinde iflasın sebebi olarak, koronavirüs pandemisinde şirketin satışlarının azalması gösterildi.

Ülkedeki ilk mağazasını 2015'te Milano'da açan Domino's Pizza, iddialı hedefler belirlemişti.

Domino's Pizza İtalya yöneticisi Alessandro Lazzaroni, 2030'a kadar 880 şube açmayı ve pizza pazarının yaklaşık yüzde 2'sini kontrol altına almayı planladıklarını üç yıl önce duyurmuştu.

CEO Patrick Doyle ise o dönemde Çok pizzacı var ama adrese teslim pizzacı yok" demişti:

Yani hala bir fırsat olabilir.

Ancak yerel pizzacılar, Deliveroo ve Glovo gibi teslimat hizmetleriyle anlaşmalar yapınca Domino's büyük bir darbe aldı.

Şirket, 2021'de yatırımcılara gönderdiği raporda bu hizmetlerin yükselişiyle avantajlarını tamamen kaybettiklerini bildirdi.

Halihazırda operasyonlarını azaltan şirket, 29 Temmuz'da internet sitesinden siparişi de durdurdu.

Öte yandan şirketin çekilmesi, bazı müşteriler için sürpriz oldu. İtalyanca sosyal medya hesaplarına sipariş yapılamadığı veya şubelerin neden kapandığına dair sorular soruldu.

ABD'li kullanıcılar ise gelişmenin ardından sosyal medyada Domino's'la alay etti.

Twitter'da bir kullanıcı "Aman Tanrım, İtalya'da Dominos siparişi veren sarhoş Amerikalı turistlerden başka birini hayal edebiliyor musunuz?" diye sorarken, bir başkası şöyle yazdı:

İtalya'da Domino's açmak, Kuzey Kutbu'nda kar satmaya benziyor.

 

Independent Türkçe


PAYLAŞ