İstanbul’da kentsel dönüşüm gerginliği

Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde halkın karşı çıktığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında evlerin yıkımı öncesi elektrik, su ve doğalgaz bağlantıları kesilmeye başlandı. Mahalle halkı kesinti yapmaya gelen ekiplere tepki göstererek “AKP istifa” sloganları attı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Beykoz Belediyesi'nin, Beykoz Tokatköy Mahallesi'nde yürüttüğü kentsel dönüşüm projesinde kriz sürüyor.

Tokatköy Mahallesi 487 ada 3 parselde gerçekleştirmek istenen kentsel dönüşüm projesine imza atmayan 300'e yakın vatandaş zorla tahliyeye karşı nöbet eylemi başlatmış belediye yetkililerine “uzlaşalım” çağrısı yapmıştı.

Vatandaşların, tahliye işlemine karşı mahkemeye yaptıkları başvuruda yürütmeyi durdurma kararı da çıkmıştı.

“AKP İSTİFA” SLOGANLARI

Mahalle haklının karşı çıkmasına rağmen yetkililer geri adım atmadı ve yıkım için harekete geçildi.

Mahallede yıkım öncesi belediye ekipleri su, doğalgaz ve elektrik bağlantılarını kesmeye başladı. Güvenlik güçleri mahallede yoğun güvenlik önlemi aldı.

Evlerinin elektriklerinin kesilmesine tepki gösteren mahalle halkı sokakta “AKP istifa”, “Yuvamızı yıkanın yuvası yıkılsın” sloganları attı.

“ELEKTRİĞİ KESİP ÇOCUĞU ÖLÜME TERK EDECEKSİNİZ”

Torunu elektriğe bağlı cihaz ile yaşayan bir vatandaş da elektriği kesmeye gelen ekiplere tepki göstererek “Çekin silahı önce beni vurun. Vallahi de billahi de buradan atım atmam. Elektriği kesip çocuğu ölüme terk edeceksin. Ben niye yaşayayım ki o zaman?” dedi.

Sözcü


PAYLAŞ