Cübbeli Ahmet ve Medeniyet Vakfı'ndan 'İslami Dayanışma Oyunları'na tepki

5. İslami Dayanışma Oyunları, 9-18 Ağustos tarihleri arasında Konya'nın ev sahipliğinde düzenleniyor. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı oyunlara Medeniyet Vakfı ve Cübbeli Ahmet'ten tepki geldi.

Medeniyet Vakfı ve Cübbeli Ahmet, sporcuların giydiği kıyafetlerin "İslama uygun olmadığını" ileri sürerek "Bu tür organizasyonlarda İslami kavramlar kullanılmamalı. İslam isminin oyunlardan çıkarılması gerekli" açıklamaları yaptı.

Medeniyet Vakfı'nın açıklaması şöyle:

'İSLAMİ HASSASİYETLER DİKKATE ALINMAYCAKSA...'

"İslami olarak isimlendirilen bir organizasyonun İslami hassasiyetlere uygun olmasını bekleriz. Ancak sporcuların giydiği kıyafetler başta olmak üzere organizasyon için düzenlenen konser gibi etkinlikler İslami olmaktan uzaktır. Batılı değerlerin kopyalanarak başına İslam lafzının getirilmesi onu islami yapmadığı gibi ruhuna uygun olmayan isimlendirmeler değerlerimizin içini boşaltmakta onlara zarar vermektedir.

Eğer organizasyonun gerçekten islami olduğu iddia ediliyorsa ilmine ihbar edilen alimlerden oluşan fetva kurulunun belirlediği fıkhi ölçülere uygun olmalıdır. Eğer böyle bir fetva kurulu oluşturulmayacak ve islami hassasiyetler dikkate alınmayacaksa bu tür organizasyonlar için en azından islami kavramlar kullanılmamalı, kavramlarımız kirletilmemelidir.

Şunu da belirtmek isteriz ki Kudüs'ü savunma ve ümmetçe bayramları aynı günde yapma konusunda dayanışma gösterilmezken oyunlarda islami dayanışmanın aranması ciddiyetten ve gerçeklikten uzaktır."

Ahmet Mahmut Ünlü'nün açıklaması ise şöyle:

'ÇIPLAK KIYAFETLERLE DANS ETMEK İSLAM'A HAKARETTİR'

"Tabeladan İslam isminin çıkarılması için gayret gösterilmelidir. İslami Dayanışma Oyunları tabelası altında çıplak kıyafetle dans etmek İslam'a hakarettir. Bunu idrak edememek ise büyük bir hamakattir. Yetkililerimizden ricamız bu işe el atıp en azından tabeladan İslam isminin çıkarılması için gayret gösterilmelidir.

Yöneticilerimizden bir çoğunun bu detaydan haberi olmadığını düşünerek hüsn-ü niyetle kendilerine bu talebimizi arz ediyoruz ve elimizden bir şey gelmese de en azından imanın orta derecesi olan dil ile reddiye yapma vazifemizi ifa etmek üzere Rabbimizi şahid tutuyoruz ki: Bu işler İslam'a göre münkerdir, meşru değildir, Rabbimizin razı olmadığı hiçbir şeyden biz de razı değiliz"

T24


PAYLAŞ