İstanbul'da tarihi binanın yıkılması protesto edildi

İstanbul Şişli Kurtuluş Bozkurt Mahallesi Eşref Efendi Sokak 71 numarada bulunan ve erken Cumhuriyet dönemine ait izler taşıdığı değerlendirilen bina, tarihi bina olarak tescil edilmesi için yapılacak toplantı tarihinden bir gün önce Şişli Yapı Firması tarafından kepçeyle yıkıldı.

Binanın koruma altına alınması için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna raporla görüş bildirilmesine rağmen yıkılması tepki çekti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, sosyal medya hesabından, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. Öte yandan, inşaat firmasının isim tabelasının kaldırılmış olduğu görüldü.

MAHALLELİDEN PROTESTO

Bellek Şişli grubu ve mahalleli inşaat sahası önünde basın açıklaması yaparak, binanın yıkılmasını protesto etti.

Basın açıklamasını yapan Gülay Şubatlı, “Mahallenin geçmişini günümüze taşıyan nadir öğelerden biri daha gözlerimizin önünde, ne yazık ki kepçeyle darmadağın ediliyordu. Geriye kadan sadece minicik mumla mühürlenmiş bu paravan. Binadan geriye yadigar kalansa yükselen ağaç" dedi.

'GÖRÜNÜRDE YASAL AMA VİCDANEN KABUL EDİLEMEYECEK BİR YIKIM'

Şubatlı "Kısa bir süre önce bu yapının, İstanbul açısından, kültürel miras değeri taşıdığı raporlanmış, Kültür Varlıkları Kurulunun tescil kararı alması bekleniyormuş. Bu süreçte de yani tedbiren yapı üzerindeki tüm inşaat faaliyetleri de yasaklanmış. Yapının kendisinden daha güçlü bir kepçe 100 yıllık olduğu tahmin edilen bu evi dakikalar içinde parçaladı. Ardından da Şişli Belediyesi'nin etkisiz mühürü geldi. Yani sembolik kırmızı bir mum geldi" ifadelerini kullandı.

'ORİJİNALİNE SADIK KALINARAK YENİDEN İNŞA EDİLMELİ'

Şubatlı, “Kültürel miras kalıntılarının korunması için resmi kurumların, yerel yöneticilerin sorumluluklarını geç kalmadan hayata geçirmelerini, bunun yanında hem semt sakinleri hem de esnafın her anlamda çaba göstermesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Bu şekilde dönüşen bir mahalle istemiyoruz. Eşref Efendi 71 numaranın en kısa sürede orijinaline sadık kalınarak, geçmişe saygı duyarak yeniden inşa edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Evrensel


PAYLAŞ