Pakistan’da 40 bin dokuma işçisi zam için grevde

Pakistan’ın Faysalabad bölgesinde 40 binden fazla dokuma işçisi sosyal güvenlik güvencesi ve ücret artışı talebiyle greve çıktı. Bir milyondan fazla işçinin dokuma tezgahlarında çalıştığı Faysalabad’da 1 Ağustos’tan bu yana grevde olan işçiler sokaklarda da gösteriler düzenliyor.

IndustriALL’ın internet sitesindeki habere göre, grev, Pakistan Tekstil, Konfeksiyon ve Deri İşçileri Federasyonu (PTGLWF) ve Tekstil ve Dokuma İşçileri Federasyonu (ILUCIP) öncülüğünde başladı.

26 Mart’ta hükümet, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere dokuma işçilerinin ücretlerine yüzde 17 zam yapılacağını açıkladı. Hükümetin zorunlu kıldığı zamma ve sendikalardan gelen taleplere rağmen, patronlar ücretleri arttırmadı. Elektrikli dokuma tezgahı sahipleri, işçilerinin taleplerine yanıt olarak 26 Temmuz’da yaklaşık 450 birimi kapattı. İşçiler 1 Ağustos’ta greve çıktı.

ENFLASYON TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE 

Yerel yönetim ise sendika liderlerine grevi sona erdirmeleri için baskı yapıyor ve toplantı yapılmasını yasaklıyor. Buna rağmen sendika liderleri ve grevci işçilerin güçlü bir şekilde direndikleri ve işverenler daha iyi ücret ödeyene kadar grevin devam etme kararı aldıkları belirtiliyor.

PTGLWF Genel Sekreteri Nadeem Parwaz, “Pakistan’da bu yıl enflasyon tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Hükümet tüm sübvansiyonları geri çekti ve IMF’nin talebine uyarak elektrik, gaz, petrol ve neredeyse tüm ev eşyalarının fiyatlarını arttırdı. Dokuma işçilerinin ücretlerinin ödenmesi için grev yapmaktan başka çareleri yok” dedi.

IndustriALL Güney Asya Bölge Sekreteri Apoorva Kaiwar da, "Dokuma işçilerinin grevini destekliyor ve Faysalabad’daki işverenleri ve yerel yetkilileri işçilerin grev hakkına, örgütlenme özgürlüğüne ve geçimlerini sağlayacak ücretlerin ödenmesine saygı göstermeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı. 
 


PAYLAŞ