İstanbul Sözleşmesi'nden sonra hedefte şimdi 6284 sayılı kanun var

Manevi, İlkeli, Liyakatli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (Mil-Diyanet Sen) isimli 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu hedef gösterdi.

Manevi, İlkeli, Liyakatli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (Mil-Diyanet Sen) Genel Başkan Celaleddin Gül imzasıyla yayımlanan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı kararıyla feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi için ciddi çalışmalar yürüttükleri belirtildi.

Cumhuriyet'ten Sena Tufan'ın aktardığına göre açıklamada şöyle denildi:

“Nihayet Türkiye olarak sözleşmeden çekildik. İstanbul Sözleşmesi’nden çekildik ancak o sözleşmeyi besleyen ana damar 6284. Hâlâ yuvalar dağıtmaya, ocaklar söndürmeye, zinanın artmasına ve erkeği köle yapmaya devam ediyor. Kadına şiddeti bitirmek şeklinde lanse ettirilen 6284, yapılan haksızlıklar karşısında yüz binlerce erkeğin cinnet geçirmesine ve şiddete yönelmesine sebep oldu. Kısacası 6284 kadını koruyamadığı gibi kadın cinayetlerinin ve boşanma oranlarının artmasına sebep oldu."

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şükran Eroğlu, "6284 kadınları koruyan tek dayanak şu anda" diyerek açıklamaya tepki gösterdi. Eroğlu, "Onların istediği eşitlik sadece kendilerinin makamlarının üzerine kurulu. Hem kanunu bilmiyorlar, hem toplumda yanlış algılar uyandırıyorlar" dedi.


PAYLAŞ