Merve Kavakçı, Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliği'ne atandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Son olarak Malezya Büyükelçisi görevini yürüten ve 2 Haziran'da merkeze çekilen Merve Safa Kavakçı, Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliği'ne getirildi.

İLK KADIN GENERAL ATAMASI

Resmi Gazete'de yayınlanan kararlarla ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı 11 general emekli edildi, 32 general ve albay terfi aldı 69 general ve albayın görev yeri değiştirildi. Erdoğan imzalı kararnamede Aydın, Artvin, Batman, Düzce, Tunceli, Edirne ve Kahramanmaraş olmak üzere 7 ilin jandarma komutanları merkeze çekildi. 

Jandarma Genel Komutanlığı'nda ilk defa kadın bir general ataması da gerçekleşti. Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube Müdürü Jandarma Personel olan Albay Özlem Yılmaz tuğgeneralliğe terfi edildi. Yılmaz, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı oldu 

Adalet Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğüne ilişkin atama kararları da Resmi Gazete'de yayımlandı.

MERVE KAVAKÇI KİMDİR?

19 Ağustos 1968 Ankara’da doğumlu Merve Safa Kavakçı, Fazilet Partisinden 18 Nisan 1999 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçildi.

Kavakçı, 2 Mayıs 1999'da TBMM'de yemin törenine başörtülü gelince yasak olduğu gerekçesiyle Meclis’ten çıkartıldı.

Aynı dönem, Bakanlar Kurulu kararıyla ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği için vatandaşlıktan çıkartıldı. 1999 yılında ABD'ye yerleşti.

Washington’da George Washington Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Üsküdar Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi olarak görev yapan Kavakçı,  aynı üniversitenin Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (PAMER) Müdürlüğünü de yürüttü.

3 Temmuz 2017 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Kavakçı'nın Türkiye vatandaşlığının kaybettirilmesine dair 13 Mayıs 1999 tarihli Bakanlar Kurulu kararı, İçişleri Bakanlığının 12 Mayıs 2017 tarihli yazısı üzerine, 26 Mayıs'ta Bakanlar Kurulunca yürürlükten kaldırıldı.

Dışişleri Bakanlığının yaz dönemi kararnamesiyle Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atanan Merve Kavakçı 12 Ağustos 2022 tarih  ve 2022/404 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Dışişleri Başkanlığı Dış politika Danışma Kurulu üyeliği görevine getirildi. 


PAYLAŞ