Sosyolog Ümit Kuşbakan: HDP’li ve Alevi olduğum için evime saldırılar oluyor

İzmir'in Bergama ilçesinde yaşayan 58 yaşındaki Sosyolog Ümit Kuşbakan, can güvenliğinden endişe ettiğini söyledi.

Pirha'da yer alan habere göre Kuşbakan, HDP’li ve Alevi olduğu için çeşitli baskı ve saldırılara maruz kaldığını, polise ve savcılığa başvuruda bulunduğunu ancak bir şey yapılmadığını anlattı.

'EVİMİN CAMLARINI KIRDILAR, ARABAMI ÇİZDİLER, TEHDİT ETTİLER'

5 yıldır Bergama’nın Kurtuluş Mahallesi’nde oturduğunu ifade eden Kuşbakan, iki evi olduğunu ve bazı dönemler İzmir’de bazı dönemler İstanbul’da yaşadığını aktardı. Kuşbakan şöyle konuştu:

“Tek başıma yaşıyorum, evim müstakil. Uzun zamandan bu yana baskılara ve saldırılara maruz kalıyorum. Ben evde yokken evimin camlarını kırdılar. Ben evdeyken evimin önüne taşlar koyuyorlar, kumlar yığıyorlar. Bir arabam var, bir plaka ile arabamı çizdiler. Ayrıca defalarca üzerime yürüdüler, tehdit ettiler, bağırdılar. Sosyolog olarak çalışıyorum. Kimseyle bir sıkıntım yok. Hedef gösterilmemek için daha önce polise şikayet etmemiştim. Bu zararları kimin verdiğini bilmiyorum, tanımıyorum.”

'POLİSE GİTTİĞİMDE NUMARA YAPTIĞIMI DÜŞÜNDÜLER'

Bir dönem HDP’nin seçim çalışmalarına katıldığını söyleyen Kuşbakan, hem bundan dolayı hem de Alevi olduğundan dolayı bu baskılara, saldırılara maruz kaldığını belirtti.

Daha önce hedef gösterilmemek için polise haber vermediğini kaydeden Kuşbakan, “Polise haber vermiyordum çünkü saptansın istemiyordum. Polis zaten her şeyi biliyor. En son yine eve bir saldırı oldu. Evimin önünde taşlar kırılmıştı. Bu sefer dayanamadım polise gittim. Polise gittiğimde saatlerce beklettiler, numara yaptığımı düşündüler. Benim numara yapacak bir durumum yok. Can güvenliğimden endişe ettiğimi belirttim. Şimdiye kadar polise gitmemekle hata yaptığımı da anladım. Savcılığa da başvuru yaptım. ‘Size bir polis verelim, yanınızda sizi korusun’ dedi. Ben bir polisle niye dolaşayım, istemedim. Evime kamera taktırmadım. Çünkü kameraları da patlatıyorlar. Boşuna uğraşmak istemedim” diye konuştu.

'BALKAN GÖÇMENİ BİR ALEVİYİM'

Balkan göçmeni bir Alevi olduğunu, HDP’ye üye olduğunu, seçim çalışmalarına katıldığını dile getiren Kuşbakan, “Ben Aleviyim. Dedelerimiz Selanik’ten gelmiş. Balkan Alevisiyiz. Bergama küçük bir yer. HDP çalışmalarına katıldığım için biliniyorum. Ayrıca İstanbul’dan gelmişim, yabancıyım. Bergama’daki duvarlara İslam’a davet eden yazılar da yazıyorlar” dedi.


PAYLAŞ