Savcı tutanağa geçirmedi: 17 yaşında çıplak aranıp şiddet gördü

Gözaltında polis şiddetine ve zorla çıplak aramaya maruz bırakılan 17 yaşındaki D.T.’nin yaşadıkları tutanağa geçirilmedi.

Hasta ve infazları yakılan tutuklular için tutuklu yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti eyleminin 21’inci haftasındaki eyleme polis müdahale etti. Eyleme katılanlar darbedilerek gözaltına alındı.

13 Ağustos’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler İlçe Örgütü önünde yapılan eylemde çok sayıda kişi ters kelepçeli bir şekilde gözaltına alınırken, eyleme katılanlar polisin şiddetine maruz kaldı.

Gözaltına alınan 17 yaşındaki D.T, gözaltı sürecinde şiddet ve çıplak aramaya maruz bırakıldı. Gördüğü şiddet ve ihlalleri Mezopotamya Ajansına anlatan D.T, “Polisler, bize 3-4 tane kelepçe vurarak gözaltına aldı. Daha sonra bizi araca bindirdiler. Gözaltı aracında polislerin hakaretlerine maruz kaldık. Tepki gösterince de üzerime geldiler ve şiddet uyguladılar” dedi.

DARP RAPORU VERİLMEDİ

Daha sonra hastaneye götürüldüklerini dile getiren D.T, kollarına 3 tane plastik kelepçe takılı bir şekilde yaklaşık 4 saat hastanede bekletildiğini aktardı. D.T., “Polislerden, kelepçeyi, çıkarmalarını istedim, ‘çıkartamayız çünkü bize bu şekilde söylenmiş’ diyerek keyfi bir muamele uyguladılar. Yanlarında plastik kelepçeyi açmak için gerekli şeyler vardı. Ama onlar ‘yanımızda yok’ dediler. Bizi oyalayıp beklettiler. Doktordan darp raporunu istedim bana vermeyip polislere vereceklerini söylediler” diye belirtti.

POLİS ZORUYLA ÇIPLAK ARAMA

Hastaneden sonra Bahçelievler Çocuk Büro Amirliği’ne götürüldüğünü anlatan D.T, “Bizi götürdükleri sırada yine hakaretlere maruz kaldım. Bahçelievler karakolunda içeriye girdiğimde arama yapacaklarını söylediler. İlk başta bir şey demedim ne yapılacağını bilmiyordum.  Beni kamerasız bir odaya götürüp üstümü çıkarmamı istediler. Çıkarmak istemedim. Daha sonra polis üzerime doğru gelince, çıkarmak zorunda kaldım. Çıplak aramaya maruz kaldım. O anda kendimi çok kötü hissettim. Birde çıplak arama yasal bir şey değil. Ve ben daha reşit bile değilim. Ters kelepçe bile yapılmaması gerekliydi. Hiçbir şekilde yasal bir işlem uygulanmadı. Hukuk dışı işlemler yapıldı” diye konuştu.

AİLESİ VE AVUKATINA HABER VERİLMEDİ

Aramadan sonra nezarethaneye götürüldüğünü belirten D.T., ailesi ve avukatıyla görüşmek istediğini ancak bu talebinin yerine getirilmediğini dile getirdi. D.T, şöyle devam etti: “Polisler bana, ‘Ailen de avukatların da gelemez’ dedi. D.T, ailesi ve avukatlarının kendisine ancak saatler sonra ulaşabildiğini belirtti.

SAVCI ŞİDDETİ YAZMADI

Gözaltına alındıktan bir gün sonra Bakırköy Adliyesi’nde ifade vermeye götürüldüğünü kaydeden D.T, “Savcı hiçbir şekilde o şiddet olayına dair, çıplak aramaya dair, bir şeyi tutanağa geçirmedi. İfadem alındıktan sonra avukatım, ‘suç duyurusunda bulunmak istiyoruz’ dedi. Bize,  'burada veremezsiniz, gidin dilekçe yazın’ dediler” şeklinde yaşadıklarını anlattı.

HDP’NİN EYLEMİ SUÇMUŞ

Savcılık ifadesinde tutuklu yakınlarının yaptığı eyleminden ziyade HDP ile ilgili soru sorulduğunu sözlerine ekleyen D.T, “Savcı bana, ‘sen HDP’nin eylemine katılmışsın, bu bir suçtur’” dedi. 

Mezopotamya Ajansı


PAYLAŞ