Erdoğan-Zelenskiy görüşmesi inşaatçılara yaradı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Lviv kentindeki Potoçki Sarayı'nda Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir araya geldi.

Görüşme, saat 14.40'ta başladı. 40 dakika süren görüşmede Ukrayna'nın savaş nedeniyle tahrip olan altyapısının yeniden inşası amacıyla anlaşma imzalandı.

2 saat süren görüşmenin ardından iki lider, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte üçlü zirveye geçti.

Üçlü zirvenin ardından yapılan açıklamada, Zelenskiy, "BM'nin Rusya işgalindeki Zaporijya Nükleer Santrali'nin güvenliğini sağlaması gerektiğini" söyledi.

ÜÇLÜ ZİRVE SONRASI AÇIKLAMA 

Üçlü zirve sonrası basın toplantısında konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklık düzeyindeki düzeyindeki ilişkileri tüm boyutlarıyla değerlendirdik. İş birliğimizi ve dayanışmamızı mevcut şartlar altında ilerletme imkanlarını ele aldık. Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bir kez daha vurguladık. Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha ifade ettim" dedi.

Ukrayna lideri Zelenskiy, yaptıkları görüşmede Zaporijya Nükleer Santrali'nin ele alındığını belirtti. BM'nin "santralin silahsızlandırılmasında ve Rus askerlerinden temizlenmesinde" rol oynaması gerektiğini belirtti.

Zelenskiy, Erdoğan’ın ziyaretini güçlü bir destek mesajı olarak nitelendirerek, “Lviv'deki görüşmede Recep Tayyip Erdoğan ile tahıl girişimini iyileştirme ihtimalini, Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki durumu ve işgalcilerin nükleer şantajını, Rusya'nın geçici olarak işgal edilen Ukrayna topraklarındaki geniş çaplı tahıl hırsızlığını görüştük. Savunma işbirliği konularına da değinildi” dedi.

24 ŞUBAT'TAN BERİ İLK ZİYARET

Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat'ta başlattığı saldırılarının ardından ilk kez gerçekleşti.

Erdoğan'ın beraberindeki ekipte Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

Erdoğan ortak basın toplantısının ardından İstanbul'a hareket etti. 

AA


PAYLAŞ