Elif Yetigin: Beslenme çantalarına giren elmalar yerini makarnaya, ekmek arasına bıraktı

TÜKENMEZ HABER - Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Enflasyon rakamları altında ezilen veliler için kayıt masrafı, okul kıyafetleri, kırtasiye masrafları ise büyük bir kabusa dönüştü. Çocuğunu haftada beş gün okula gönderecek veliler ise beslenme çantasını nasıl dolduracağını düşünmeye başladı. 

Dünyada 130 yılı aşkındır uygulanan okullarda ücretsiz yemek uygulamasına Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı, “Mesele kaynak yokluğu değil kaynakların yeniden dağıtımıdır” itirafıyla kaynak ayırmıyor.

Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz yemek hakkını karşılayacak bütçesi olduğundan yola çıkan Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, “Okullarda Bir Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek Her Çocuğun Hakkı” diyerek kampanya başlattı.  Dernek, 'her 4 çocuktan birinin okula aç gittiğine' dikkat çekiyor.

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği’nden Elif Yetigin 'Okulda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek her çocuğun hakkı' kampanyasını anlattı.

İlk olarak Gebze'de başlatılan 'Okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek her çocuğun hakkı' kampanyası online olarak devam ediyor.

Sağlıklı beslenmenin tüm çocukların hakkı olduğunu ve bunun devlet tarafından karşılanması gerektiğini belirten Elif Yetigin, imza kampayasının nasıl başladığını Tükenmez Haber'e anlattı.

Yetigin, "Eğitim nasıl bir anayasal hak ise sağlıklı beslenme de sağlıklı nesiller yetiştirme de bir o kadar anayasal çok temel insani hak" dedi.

Yetkin'in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle;

'BESLENME ÇANTASINDA MEYVENİN YERİNİ MAKARNA ALDI'

- 'Okulda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek her çocuğun hakkı' kampanyasını başlattınız. Öncelikle bu kampanya ne amaçla doğdu? Fikir ortaya nasıl çıktı?

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği olarak özellikle pandemi döneminden bu yana daha da ağırlaşan bu tabloda kadın ve çocukların daha da ezildiğini anlatmak gibi bir derdimiz var. Dernek yapmış olduğu çalışmalarda, kadınlarla yan yana geldiği her yerde sorunları tespit etme ve bu sorunlar etrafında neler yapabilirizi ortaklaştırma güdüsüyle hareket ediyor. Kadınlar özellikle son bir yıldır mutfaktaki ateşi daha da hisseder oldu. İşsizlik, ücret düşüklüğü, enflasyon, kira, fatura derken insanların ilk vazgeçtiği yerler mutfak oldu.  Uzun zamandır kendine hiçbir şey alamayan kadınlar için artık mutfak da lüks hale geldi. Diğer yandan beslenme çantalarını dolduramama, sağlıklı besinler koyamama ebeveynleri daha da çaresiz bıraktı. Beslenme çantalarına öncesine giren elmalar yerini makarnaya ekmek arası sebze yemeklerine bıraktı. Haliyle durum bu kadar yakıcıyken bu sorun etrafında başladı kampanya. Eğitim nasıl bir anayasal hak ise sağlıklı beslenme de sağlıklı nesiller yetiştirme de bir o kadar anayasal çok temel insani hak. Bir kere yaşam hakkı beden sağlığı devletin görevlerinden bir tanesi. Çocuklar 6 saat boyunca sağlıklı beslenemediği sürece-ki çoğu çocuk eve aç dönüyor- nasıl o çocuktan bilgi öğrenmesini bekleyebiliriz. Sağlıklı beslenmenin bir hak olduğunu ve bu hakkı talep etme fikrinden doğdu aslında. 

'İMZA STANDINA GELEN DERDİNİ ANLATTI'

- Kampanyayla birlikte nasıl tepkiler aldınız?  Çalışmalarınızda ortaya çıkan tablo nasıldı?

Kampanyaya Mayıs 2022 gibi başladık. Çünkü olgunlaşması fikrin ortaya çıkması bu zamanlarda oldu. Yakıcılığını da hissettiğimiz pandemiden sonra ilk eğitim öğretim yılı oldu. Okulların kapanmasına az zaman kala başlanan kampanyamız İçin açtığımız imza standlarına ilgi yoğun oldu. Çok nadir imza atmaktan imtina edenler oldu. Onun dışında kadın erkek yaşlı gençler kampanyaya destek sundular. Stant başlarında kendi çocuklarının durumunu anlattılar. Parti temsilcileri yerel yönetimlerden stantlarımızı ziyaret edenler oldu. Çalışmalarda durumun vahim tablosunu daha net görüyorsunuz. Çünkü daha fazla temas kuruluyor, daha fazla insanı dinleme şansınız oluyor. Ailelerin tek başına çocukları İçin beslenme endişesi dışında eğitim, gelecek, işsizlik, bunalım, uyuşturucu kullanımının artması gibi endişeleri yoğun yaşadıklarını dillendiriyorlar.  Herkesin sorduğu soru evet bu kadar bütçe varken neden bu bütçeden okullarda ücretsiz yemek hakkına bütçe ayrılmasın sorusu soruluyor.

'ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK İÇİN KİTAP FİYATI 7 BİN LİRA'

- Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Derneğinize yer alan çalışmaları bakarak, nasıl bir tablo hakim mahallelerde.. Asgari ücret artışı, velilerin eğitim masraflarını karşılıyor mu?

Kırtasiye masrafları, okul kıyafetleri, 1.sınıflar İçin el altından istenen paralar derken ailelerin çocuklarını okula göndermeleri o kadar güç hale geldi ki. Öğretmenler tarafından listeleri tamamlamaya çalışan ailelerin asgari ücretli tek çalışan diye düşünelim 5.500,00 tl ücretle kirada oturduğunu da varsayarsak pazara çıkamayan, ayakkabısı yırtılsa en ucuz ayakkabıyı dahi alamayacak bir tablo var. Şimdi bu tabloda en kötü sadece kalem defter çanta okul kıyafetlerini nasıl alacak aile. Almasa ne olacak, alırsa bu gedik nasıl kapanacak. Geçen yıl bu zamanlarda 12’li faber castell kurşun kalem 13 TL iken bugün bakın 38 lira 3 kat sadece kurşun kalemdeki artış. Peki asgari ücrete gelen zam ise bu zaman 2 kat oldu sadece. Veliler en çok da devletin verdiği kitapların yetersiz olması sebebiyle almak zorunda kaldıkları ek kitapların fiyatından şikayetçi. Üniversiteye hazırlık İçin 7 bin TL ye kitap aldığını söylüyor bir Veli. 

'BİR ÖĞÜN SAĞLIKLI BESLENME İLE TÜM ÇOCUKLAR EŞİT OLACAK'

- Bu kampanya hayata geçerse, nasıl bir etkisi olur? Eğitim alanında hangi eksiklikleri kapatır?

Öncelikle eğitim denilen şeyin tek başına öğretmen ve dört duvar olmadığını; eğitim hakkının daha kapsayıcı olduğunu, bir öğrencinin ruhsal fiziksel mental sosyal her yönüyle geliştirilmesi olduğunu göstermiş olacağız. İnsanların hak talep etmesi, haklarını genişletmesi için bir yol açılmış olacak. Çünkü var olanı ancak bu şekilde değiştirebiliriz. Sağlıklı beslenme hakkı öğrencilere merkezi olarak sağlandığı zaman aileler çocuklarının beslenme çantalarını düşünmeyecek, beslenme çantasını dolduramayan ebeveynler bunun yükü altında ezilmeyecek. Çocuklar arasında bir eşitlik sağlanacak bu yönüyle. Çünkü birisinin çantasında ceviz fındık varken diğerinde hiçbir şey olmaması her iki çocukta da başka bir durum yaratıyor. Bu durum ortadan kalktığında en azından 1 öğün sağlıklı beslenen çocuklarda bir çok hastalık da gerileyecektir. 

'KOCAELİ'NDE BAŞLAYAN KAMPANYA ÜLKENİN KAMPANYASI HALİNE GELMELİ'

- Kampanya şu an sadece Kocali'nde başladı değil mi? Başka şehirlerde bir çalışmanız var mı?

Evet ilk önce Kocaeli’nde başladı. Ancak şu anda farklı illerde kadın örgütleri, kadın dernekleri, STK’lar, siyasi partilerin de gündemine girmiş durumda. Derdimiz bu kampanyayı ülkenin kampanyası haline getirebilmek. Herkesin bulunduğu yerde bu kampanya İçin yapabilecekleri var. Belediye, sendikalar vs ziyaretleri yapıyoruz. Buradan yerel yönetimler merkezi yönetimleri zorlama çağrısı yapıyoruz. Diğer yandan eğitim sendikaları kampanyayı destekliyor. Ziyaret ettiğimiz işçi sendikaları konuyu gündemlerine alacaklarını kampanyayı desteklediklerini belirttiler. Bunlar önemli gelişmeler. Ziyaret ettiğimiz edeceğimiz tüm kurumlara ortaklaşma çağrısında bulunuyoruz. 

'KONUNUN MECLİSE TAŞINMASI İÇİN GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ'

- Bu kampanyanızı siyasi partiler nasıl karşıladı?

Kampanyamıza siyasi partilerden olumlu dönüşler artık. Gündeminde olan partilerin bu konuda eylemlilik kararları var. Stantları ziyaret ediyorlar. Ancak henüz yeterli düzeyde değil. Milletvekillerinin bu konuyu meclise taşımaları İçin görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bütçe tercihlerinin bu yönde olması için merkezi yönetimi zorlayacak her türlü mekanizmayı zorlayacağız. Kampanya devam ediyor. Uzun erimli bir kampanya. İmza stantlarında imza toplanmaya devam ederken diğer yandan online olarak da imza atmak isteyenler için linkten imza atıp kampanyaya destek olabilirler.

Türkiye'de Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği olarak özellikle pandemi döneminden bu yana daha da ağırlaşan bu tabloda kadın ve çocukların daha da ezildiğini anlatmak gibi bir derdimiz var. Dernek yapmış olduğu çalışmalarda, kadınlarla yan yana geldiği her yerde sorunları tespit etme ve bu sorunlar etrafında 'neler yapabiliriz'i ortaklaştırma güdüsüyle hareket ediyor. 

 

Kampanyaya destek olmak isteyen için link: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScNrxiiheGA3qNsd-rYE77-XbRbwbtQwR8gecAWu0sqYwBoqQ/viewform


 


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR