Apê Musa'nın kızı Rahşan Anter: Babamın izinde yürüyen gazeteciler tutuklanıyor

Musa Anter’in (Apê Musa) Diyarbakır’da katledilmesinin üzerinden 30 yıl geçti. Anter’in katledilmesi üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen, bilinen faillere ilişkin etkili bir soruşturma ve kovuşturma yürütülmedi. Açılan ve daha sonra JİTEM davasıyla birleştirilen dosya ise eğer bir karar çıkmazsa zaman aşımı riskiyle karşı karşıya.

'HER GÜN YENİ FİDANLAR YEŞERİYOR'

Apê Musa’nın kızı Rahşan Anter, Apê Musa'nın kaleminin sahiplenilmesinden gurur duyduğunu belirterek, “Babamın izinde yürüyen çok güçlü kalemler var. Genç gazetecilerin içlerindeki ateşi, sevgiyi ve yurtseverliği görüyorum. Babacım diyorum duyuyor musun bu çocukları? Bak arkanda saldığın çınar her gün yeni fidanlar yetiştiriyor, yeşeriyor" dedi.

'BİRBİRİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ'

Babasının izinde yürüyen onlarca gazeteci olduğunu söyleyen Anter, “Ölümü, tutuklanmayı göze alarak yürümeye devam ediyorlar. Babamın izinde yürüyen gazeteciler cezaevlerine atılıyor. Her gün onların acısını yaşıyorum. Rahat değilim, kendimi hapishanede hissediyorum. Sürekli bizleri dağıtmaya çalışıyorlar. Dağıtıkça çoğalıyoruz. Babam ‘bizi öldürmeye çalıştıkça çoğalmamız, aklımızı başımıza almamız lazım. Birlik olup birbirimize saygılı ve halkımıza sahip çıkmamız lazım' diyordu" diye aktardı. 

GERÇEĞİ YAZANLAR HAPSEDİLİYOR

Ülkede gazetecilere yönelik baskıların hiçbir zaman son bulmadığını söyleyen Anter, Diyarbakır'da tutuklanan 16 Kürt gazeteciyi hatırlatarak, şunları söyledi: "Özellikle Kürt gazetecilerine yönelik büyük baskı var. Çünkü onlar gerçeği yazıyorlar. Bölgede yapılan baskıları Kürt gazetecilerinden öğreniyoruz. O nedenle susturulmak isteniliyorlar. Gerçeği yazan gazetecileri serbest bırakın" çağrısında bulundu.

'ZAMAN AŞIMI GERÇEKLERİ GİZLEYECEK'

Babasının 15 Eylül’de Ankara'da görülecek davanın duruşmasına dikkati çeken Anter, 20 Eylül’de zaman aşımı riski olduğunu ve bu durumun kendilerini üzdüğünü söyledi. Anter, şöyle konuştu: “Bu dava bitmemiş bir dava. Bu nedenle zaman aşımına uğramamalı. Bu dava 90’dan beri gelen bütün iltihabı patlatacak bir dava. Eğer zaman aşımına uğrarsa bazı şeyler yine tarihte gizli olarak kalacak. O nedenle herkesi bu davayı sahiplenmeye davet ediyorum." 

Mezopotamya Ajansı


PAYLAŞ