MHP'li belediye, Aleyna Tilki'nin konserini LGBTİ+ları desteklediği için iptal etti

Tilki'nin 16 Eylül'de düzenlenecek konseri de Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal tarafından "Toplumun ahlakıyla zıt hayat yaşayan, Lgbt savunucusu kişilerin sanatçı kimliğiyle insanların önüne rol model gibi sunulmasına karşıyız" sözleriyle hedef gösterilmişti.

Çorum Osmancık'ta sahne alacak şarkıcı Aleyna Tilki'nin konseri, Tilki’nin bugün İstanbul’da yapılan LGBTİ+ları hedef alan yürüyüşe ilişkin LGBTİ+lara destek veren paylaşımı nedeniyle iptal edildi.

MHP'li Osmancık Belediyesi, '2022 Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali' kapsamında ilçede 24 Eylül Cumartesi günü vereceği konserin iptaline yönelik yazılı açıklama yaptı.

İptale gerekçe olarak ise Tilki'nin bugün İstanbul’da yapılan LGBTİ+ları hedef alan yürüyüşe yönelik tepkisi gösterildi.

Osmancık Belediyesi’nin açıklamasında şunlar kaydedildi:

'KÜLTÜRÜMÜZLE BAĞDAŞMAYAN AÇIKLAMALAR'

“Belediyemizce Osmancık pirincinin tanıtımı amacıyla organize edilen 2022 Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali, 16-25 Eylül 2022 tarihleri arasında kültür ve sanat etkinlikleri, sportif faaliyetler, yerel etkinlikler, panayır ve ulusal konserlerle düzenlenmektedir.

Festival kapsamında ‘halk konseri’ ve ‘gençlik konseri’ olmak üzere iki ayrı konser planlanmıştır. Gençlerimizin önerisiyle gençlik konserine şarkıcı Aleyna Tilki davet edilmiştir.

İlçemiz kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarih ve kültür şehridir. Osmancık halkı, sanata ve sanatçıya büyük değer vermektedir. Ancak şarkıcı Aleyna Tilki’nin röportajlarında ve 17.09.2022 tarihinde sosyal medyada yapmış olduğu kültürümüzle bağdaşmayan açıklamaları, halkımızın nezdinde üzüntüyle karşılanmıştır. 24 Eylül Cumartesi günü düzenlenmesi planlanan konser, bugün itibariyle iptal edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

Aleyna Tilki, sosyal medya hesabında dün yaptığı paylaşımda, İstanbul’da bugün yapılan LGBTİ+ları hedef alan yürürüşe tepki göstererek şu mesajı yayınlamıştı:

“LGBTİ artı karşıtı yürüyüş ne ya? Toplumda yarattığınız ayrımcılığın bir karması yok mu zannediyorsunuz? Duygu ve tensel dünyalarımızın protesto edilmesi doğaya aykırı! Zihniyetler çok korkunç"

TİLKİ, DAHA ÖNCE HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal, Çorum'da 16 Eylül'de düzenlenmesi planlanan Pırlanta Pirinç Festivali'nde sahne alacak olan Aleyna Tilki'nin konserini

ifadeleriyle hedef göstermişti. Şanal, "Şehrin idarecilerini programın iptali için gereğini yapmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

ANKA


PAYLAŞ