Prof. Dr. Konukman: İktidarın ‘Sosyal konut’ projesi demokratik teamüllere aykırı

İktisatçı Prof. Dr. Aziz Konukman, iktidarın başlattığı sosyal konut projesine yönelik, “5 yıl için politika açıklıyorsun. Bu demokratik teamüllere aykırı” dedi. 2023 yılında yapılacak olan genel seçimleri işaret ederek iktidarı eleştiren Konukman, “Böylesi hedefler planla açıklanır, yıllık programla da bunun gerçekleşmesine ilişkin tartışma yaparsın. İktidar olacağın zaman bu sözü ver” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ‘sosyal konut’ projesinin yankıları sürüyor. Projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan İktisatçı Prof. Dr. Aziz Konukman, “TOKİ tarafından üretilen sosyal konut tutarı, 11.Kakınma Planı’nda 250 bin olarak öngörülmüştü. Planda ‘Plan döneminde dar gelirlilere ve dezavantajlı gruplara yönelik 250 bin sosyal konut üretilecektir’ ifadesi yer almıştı. Dolayısıyla 11.Kalkınma Plan döneminde öngörülen hedef 2023 yılına gelinmeden önce aşılmış olacak. Sosyal konut sayısı izlenen betondan sermaye birikimi modelinden olsa gerek plan hedeflerinin aşıldığı nadir göstergelerden biri olmuştur” dedi.

‘GELECEK İKTİDARIN HEDEFLERİNE İPOTEK’

“Plan dönemi boyunca 250 bin konut vaadi vermişsin. Önümüzdeki 5 yıl için politika açıklıyorsun” diyen Konukman, şu ifadeleri kullandı:

“Bu demokratik teamüllere aykırı. 2023 haziranında yeni bir iktidar gelecek belki. Yeni gelecek iktidar ‘12. Kalkınma Planı’ hazırlayacak. Gelecek iktidarın hedeflerine bugünden ipotek koyulmamalı. Demokratik bir rejimde bir sonraki iktidarın politika tercihlerine müdahale edilmez. Siyasal iktidarın böyle bir proje açıklamaya hakkı yok. Böylesi hedefler planla açıklanır, yıllık programla da bunun gerçekleşmesine ilişkin tartışma yaparsın. Yeni iktidar olacağın zaman bu sözü ver.”

‘MÜTEAHHİTLERE 8 AYDA 70 MİLYAR LİRA AKTI’

İktidarın 11.Kalkınma Planı ve OVP’de var olan hedefleri sürekli aşağı çektiğine dikkat çeken Konukman, “Nereden bileceğiz bunun yapılabileceğini. Bu yeni seçilen iktidarın kucağına batık teslim etmek demek. Gelecek iktidar devletin devamlılığı ilkesi gereği bunların hesapsız yaptığı projenin muhatabı olacak. Belki müteahhit bunları bitiremeyecek. TOKİ müteahhitlerle çalışıyor. Onlara 8 ayda 70 milyar lira aktarmış. İnşaat sektörü 2. Çeyrekte yüzde 3’e yakın küçüldü. Bunlar betondan sermaye birikim modelinin sahipleri. Ama tıkandı. Ama bir kez daha inşaatın önünü açar mıyız diye düşünüyorlar. Gerçekten hepimizin parasının müteahhitlere peşkeş çekilmesi anlamına gelir. Pek çok konutun teslim edilmediğini, piyasadaki aktörler söylüyor. TOKİ bu konuda oldukça şaibeli” dedi.

Seçime kadar söz konusu proje ile ‘inanılmaz para’ toplanacağını söyleyen Konukman, “Başvuru bedelinin üzerine peşinatlar toplanacak. TOKİ’ye gidecek para bu. Bütün bunlar garibanın sırtına biniyor. 5 bin liradan düşük ev yok. 3 bin lira da bunun bankaya ödeyeceği faiz. Bir de taksitler var. Nereden baksanız 10-11 bin lira. Bir de 6 ayda bir zam yapılacak” dedi.

YOKSULLUK ÇİZGİSİ

Konukman ayrıca iktidarın ‘yoksulluk çizgisi’ ilan ettiğini söyledi. “Burada AK Parti kendine göre de yeni bir aşamaya geldi” diyen Konukman, “Yoksulluk çizgilerini de aslında tayin etmiş oldu. Zaten vardı bu çizgiler. Türk-İş, DİSK, Birleşik Kamu İş Sendikası'nın araştırma birimleri açıklıyordu yoksulluk sınırını. Dolayısıyla açıklanan rakam da bunların AK Parti tarafından revize edilmiş hali. Ama belirlenen taksitler çok vahim. Ya zaten adam gıda yoksulluğu yaşıyor. Nasıl ödeyecek o rakamları” diye konuştu. 

Evrensel


PAYLAŞ