Düğündeki sarı, kırmızı, yeşil şal için tutuklanan 10 kişi tahliye edildi

İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir düğünde kırmızı, yeşil ve sarı renkli şal bulunması ve söylenen şarkılar nedenişle 14 kişi hakkında "terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İstanbul 28'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Damat Mesut Karçık ile 9 kişi, tutuklu bulundukları Silivri 5 Nolu Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. 

Tutuklu yargılanan 10 kişi savunmalarında, üzerlerine atılı suçlamaları reddederek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme, delillerin toplanmış olması ve tutuklu kaldıkları süreyi göz önünde bulundurarak, 10 tutuklu yurttaşın tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, tutuksuz yargılanan müzisyenler hakkında daha önce verilen yurt dışına çıkma yasağının da kaldırılmasına hükmederek duruşmayı 19 Ocak 2023’e erteledi. 

NE OLMUŞTU?

Esenyurt'ta 12 Haziran’da düzenlenen düğün nedeniyle 14 Haziran'da damat Mesut Karçık ile 9 kişi polis tarafından ifadeye çağırılmıştı. Kıraç Polis Karakolu’na giden 10 kişi burada gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Tutuklamaya gerkeçe olarak sarı, kırmızı ve yeşil renkli şal takmaları, düğünde söylenen şarkılar ve düğünde “Bijî Serok Apo” sloganı atıldığı iddiası gösterilmişti.

16 Haziran’da ise düğünde şarkı söyleyen müzisyenler Senar Ok, Orhan İdiz, Celadet Döner ve Hakan İdiz gözaltına alınarak “yurt dışına çıkma yasağı” ile serbest bırakılmıştı.

İddianamede yurttaşlar hakkında 10 aydan 20 yıla kadar değişen sürelerde hapis cezası isteniyor.


PAYLAŞ