Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan düşürdü

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi kararını açıkladı. Merkez, ağustos toplantısının ardından eylül toplantısında da faizi indirme kararı aldı. Banka, politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 13'den yüzde 12 seviyesine çekti.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği PPK beklenti anketinde; ekonomistlerin 19'u faizin yüzde 13'te sabit tutulacağı, 9'u 100 baz puanlık, 1'i ise 50 baz puanlık indirim yapılacağı tahmininde bulunmuştu. 
Reuters anketine katılan 14 ekonomistin 11'i de Merkez'in bu toplantıda politika faizini sabit bırakacağı yönünde görüş beyan etmişti. Ankete katılan bir kurum 50 baz puan faiz indirimi beklerken, iki kurum ise 100 baz puan indirim yapılacağı tahmininde bulunmuştu.

MERKEZ'İN KARAR METNİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını bugün saat 14.00'de yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu. Açıklama şöyle:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 13’den yüzde 12’ye indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.


PAYLAŞ