Ekonomistlerden faiz yorumu: TCMB artık 'yoldan çıktı'

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi kararını açıkladı. Merkez, ağustos toplantısının ardından eylül toplantısında da faizi indirme kararı aldı. Banka, politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 13'den yüzde 12 seviyesine çekti. Ekonomistler ise Merkez Bankası'nın indirim kararını değerlendirdi.

Mahfi Eğilmez: Enflasyonun artmaya devam ettiği ülkede merkez bankası faiz indiriyor ve bazı yorumcular gerekçeye bakalım diyorlar. Güler misin ağlar mısın?

Ozan Bingöl: -Merkez Bankasının faizi %13’ten %12’ye düşürdüğü bir ortamda; -Vatandaşın Devlete olan borcuna uygulanan gecikme faizi %30 -Vatandaşın Devletten olan alacağına uygulanan faiz ise %9 Şimdi biz hangi faize karşıyız tam olarak?!

Atilla Yeşilada: TCMB artık "yoldan çıktı". 100 baz puan daha faiz indirimi, ben Dünya'da değil, Mars'ta yaşıyorum demek

Ekonomist Tuğba Özay, Twitter'dan paylaştığı yorumda "Metindeki tek değişiklik zayıflayan dış talebin etkisi ile büyümede yavaşlamanın başlamış olması" dedi ve ekledi:

"Küresel resesyonun ihtimallerinin arttığı bir ortamda dış talebin yavaşlaması kaçınılmaz. Haliyle faizler ne kadar düşerse düşsün dış talep zayıflamaya devam edecektir."

Ekonomist ve Yeniçağ gazetesi yazarı Evren Devrim Zelyut, kararı Twitter'dan şu şekilde yorumladı:

"AKP'nin taktikleri: Bakın faizi nasıl indirdik, seçimde bize oy verin enflasyonu da böyle indirelim...

"Bu taktiğe kanıp oy veren çıkar mı? AKP, TCMB'yi kullanarak sırf seçimlerde kullanacağı bir söylem için kuru ve enflasyonu patlattı, ama herkes emin olsun bunlar iyi günler!"


PAYLAŞ