Küba’da referandum: Halk, eşcinsel evlilikleri tanıyan ‘Aile Yasası’na onay verdi

Küba'da dün düzenlenen referandumla halk yeni 'Aile Yasası'na evet dedi. Ailenin sevgi ve gönüllü birlikteliğe dayanmasına ve üyelerinin eşit haklara sahip olmasına vurgu yapan yasa, farklı evlilik biçimlerini de tanıyor ve eşit tutuyor.

Küba’da dün düzenlenen referandumda 200 bin görevli ve bin 400'den fazla denetçi ve 28 bin yardımcı görev aldı. Küba Devrimi’nin 5 önderinden biri olan, ülkenin eski Devlet Başkanı General Raul Castro ve Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel de referandumda sandık başına giderek oy kullandı.

Küba Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Alina Balseiro bugün yaptığı açıklamada Pazar günü düzenlenen referanduma toplam 8 milyon 447 bin 467 seçmenden 6 milyon 251 binden fazlasının katıldığını söyledi. Böylelikle seçime katılım yüzde 74,1 olarak gerçekleşti.

Oyların yüzde 94,25’i sayılmışken 3 milyon 936 bin 790 oy ile ‘Evet’ seçeneği toplam oyların yüzde 66,87'sini oluşturdu. HAYIR oyları ise 1 milyon 950 bin 90 ile yüzde 33’te kaldı.

Referandumun sonuçlanmasının ardından Küba Komünist Partisi’nin resmi yayın organı Granma’da yayımlanan yazıda, “Küba, erdemin ahlaki seviyeyi ölçmek için tek kıstas olduğu, istisnasız tam haysiyetin kural olduğu daha iyi bir ülke için Evet dedi. İnsani olanı yüceltmek için verilen onurlu çabada başka mücadeleler de vardır, ancak bu Evet şüphesiz güzellik ve iyiliğin zaferidir” denildi.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel de, referandum sonuçlarının ardından resmi Twitter hesabından, “Günaydın Küba. Referandumun ilk sonuçlarının ‘Evet’ lehine çıkmasının sevinciyle birlikte, Ian Kasırgası’nın yaklaştığı zorlu bir haftaya giriyoruz” diye yazdı ve “Kazanacağız” ifadesini kullandı.

AİLE YASASI

Söz konusu yasa hükümet tarafından önerilmiş ve referanduma sunulmuştu. “Aile Yasası" eşcinsel çiftlerin evlenmesinin ve çocuk evlat edinmesinin önünü açıyor.

Küba, 2019’da düzenlenen referandumda halkın yüzde 90’ının oyuyla anayasadaki, evliliğin “bir erkek ile bir kadın” arasında olabileceğine dair hükmü “iki insan arasında” diye değiştirmişti.

Kapsamlı yasa aynı zamanda vekil gebeliklere, büyükanne ve büyükbabalar için torunlarla ilgili daha geniş haklara, yaşlıların korunmasına ve cinsiyete dayalı şiddete karşı önlemlerin alınmasına ilişkin bir dizi adım öngörüyor.

BirGün, soL, Granma


PAYLAŞ