İran’da protestolar 11. gününde | Eylemlerde ölenlerin sayısı 57'ye yükseldi

İran'da Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor. İran İnsan Hakları Örgütü eylemlerde 57 kişinin öldüğünü açıkladı. 

Evrensel'de yer alan habere göre, Polis ve Devrim Muhafızları güçleriyle devam eden kanlı çatışmalar nedeniyle onlarca kişi hayatını kaybetti. Polis tarafından geniş çaplı tutuklamalar başladı.

Halk, Gheshm ilininin Cuma İmamı Merkezini yakarak “Diktatöre ölüm” sloganları attı. Halk Tebriz, Tahran, Sanandaj, Amol ve birçok ilde valilikleri, bankaları, polis araçlarını yaktı. İran İnsan Hakları Örgütü, pazar akşamı itibarıyla öldürülenlerin sayısının en az 57 olduğunu belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, güvenlik güçlerini eylemleri dağıtmak için "kasıtlı ve yasadışı olarak" gerçek mermi kullandığını belirtti.

EYLEMİ DESTEKLEYENLERE YARGILAMA TEHDİDİ

Protestoların başlamasından bu yana yüzlerce kişi gözaltına alınırken, gösterilerin daha fazla yayılmasını engellemek ve güvenlik birimlerinin müdahalelerini gizlemek amacıyla internete ve sosyal ağlara erişim kısıtlandı. İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Eje, protestoları destekleyen isimlerin yargılanacağı yönünde açıklama yaptı. Ejeyi, ülkedeki bazı ünlü isimlerin yargılamayla tehdit etti. Tahran Savcısı Ali El-Kasi Mehr de eyleme katılanların yargılanması için savcılık bünyesinde özel şubeler oluştuklarını açıkladı.

 


PAYLAŞ