Öğretmenler grevde, öğrenciler boykotta

İran'da Mahsa (Jîna) Amini'nin katledilmesinin ardından başlayan protestolar dalga dalga yayılıyor. Eylemlere saldıran kolluk güçleri, Kerec’de 20 yaşındaki Hedis Necefi'yi öldürdü.

Ekmek ve Gül'de yer alan habere göreİran Öğretmen Sendikaları Koordinasyon Konseyi, İran’da son dönemde düzenlenen protesto gösterilerine yönelik baskıları ve vatandaşların tutuklanmasını kınadı. Konsey, öğrenci ve öğretmenleri akademik yılın ilk haftası olan bu hafta pazartesi ve çarşamba günleri greve gitmeye çağırdı.

Çağrının ardından Şerif Teknoloji Üniversitesi, Al-Zahra Üniversitesi ve Khaje Nasir Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok üniversitede öğrencilerin, baskıları ve sınıf arkadaşlarının tutuklanmasını protesto etmek amacıyla bugünkü derslerine girmeyi reddettiği öğrenildi.

Yine aralarında Şerif Üniversitesi profesörlerinin de bulunduğu çok sayıda profesör, tutuklanan tüm öğrenciler serbest bırakılana kadar derslere girmeyeceklerini açıkladı.

Tarbiat Modares Üniversitesi öğrencileri kampüste eylem yaptı. Öğrenciler, "Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın" çağrısı yaptı.

Tebriz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri derslere girmeyerek kampüste eylem yaptılar.

Bu İran’da kamuoyuna yapılan ikinci grev çağrısı. Daha önce de bir grup sivil aktivist ve insan hakları savunucusu Mahsa Amini’nin hükümet tarafından öldürülmesine tepki olarak genel grev çağrısında bulunmuştu. Bağımsız sendikaları ve tüm sektörlerdeki işçileri koordine olmaya, örgütlenmeye ve bugünden itibaren greve gitmeye çağırdılar.

BU ACI İRAN HALKININ ACISI

Öte yandan İran’da 50’den fazla şehirde, İran ahlak polisi tarafından gözaltında öldürülen Mahsa (Jina) Amini’nin ardından İslami rejim karşıtı protestolar pazar günü de sürdü. Geçen haftaki protestoların bastırılmasına ve hükümetin uyguladığı internet kesintisine rağmen devam etti. Güvenlik güçleri protestoculara paletli silahlar ve otomatik silahlarla ateş etmek de dahil olmak üzere aşırı güç kullandı.

Protestolarda polis tarafından öldürülen Javad Heydari’nin ablası cenaze töreninde konuştu:

Yüreğimize düşen bu acı İran halkının acısıdır. Sadece bizim ailenin acısı değil bu halkın acısıdır. Halk sizden intikam alacaktır.

 Bu kan unutulmayacak. Başka gençlerin kanlarının unutulmadığı gibi. Mahsa'nın kanı unutulmadığı gibi.

Birçok kentte de protestolar devam ediyor.


PAYLAŞ